Генетики створили «годинник» для визначення біологічного віку
Дослідники з Кельнського університету (Німеччина) розробили «годинник старіння», який допомагає визначити точний біологічний вік організму. Він може відрізнятися від фактичного, повідомляє Aging Cell.
Хронологічний вік відраховується з моменту народження. Але біологічний вік може виявитися як більше, так і менше паспортного, оскільки процес старіння у всіх протікає по-різному.
До останнього часу біологічний вік визначали шляхом аналізу невеликих хімічних груп, які прикріплюються до ДНК і змінюються з віком. Новий «годинник» досліджує набір генів, які зчитуються з ДНК (месенджерної РНК) для виробництва білків для клітини.
Технологія ділить гени на дві групи: включені і вимкнені. За словами вчених, такий спосіб дозволяє дуже точно передбачити біологічний вік.
Правда, досліди проводилися не на людях, а на круглих черв’яках-нематодах Caenorhabditis elegans, тривалість життя яких добре відома. Але оскільки метод заснований виключно на активності генів, його можна застосувати до будь-якого організму.
Вчені відзначили, що дослідження дозволило оцінити вплив як генетичних, так і зовнішніх факторів на тривалість життя. Так, вони визначили, що гени імунної відповіді і передача сигналів в нейронах грають важливу роль в процесі старіння.