ГМО всюди: найдивніші приклади генної інженерії
Коли продукти генної інженерії з'явилися на полицях магазинів, багато людей побоювалися позначок ГМО. По цей час виробництво генномодифікованої їжі викликає безліч питань і суперечок в суспільстві, однак, великі соковиті помідори та збільшені курячі ніжки — це не головні «досягнення» в цій області. Деякі експерименти вчених є по-справжньому божевільними!
Хочете ви цього чи ні, але кожен з нас є мимовільним споживачем генетично модифікованих продуктів. Генетична інженерія займається не тільки харчовими продуктами, її можливості поширюються майже на всі сфери нашого життя.
Генетично модифіковані продукти або організми піддаються спеціальній терапії, при якій їх ДНК або змінюється, або з’єднується з чужою ДНК. Це дозволяє вченим «покращувати» якості продуктів, створюючи абсолютно новий набір генів. Ви можете не усвідомлювати цього, але багато продуктів, які ви купуєте регулярно, є генномодифікованими. За оцінками фахівців, від 60 до 70% оброблених продуктів на полицях продуктових магазинів містять генетично модифіковані інгредієнти. Пропонуємо дізнатися, про найдивніші розробки цієї сфери, які вже стали частиною нашої реальності (або стануть в недалекому майбутньому!).
Тварини, котрі світяться в темряві
У 2007 році південнокорейські вчені змінили ген кішки, що відповідає за виробництво флуоресцентного білка, а потім клонували тварину. Кошенята, котрі з’явилися на світ, мали незвичайну особливість — вони світилися червоним кольором в ультрафіолетових променях.
У простого обивателя такі дослідження викликають масу питань, але головний з них — «навіщо?». Мета дослідників полягала не в тому, щоб змусити кошенят світитися, а в тому, щоб перевірити технологію модифікованого клонування, яка може дозволити вченим моделювати генетичні захворювання людини на тваринах.
Отруйна капуста
У 2002 році вчені замислилися над тим, як би обмежити використання пестицидів, але при цьому захистити урожай від шкідників? Завдання не з простих, але дослідники знайшли рішення! Фахівці з Коледжу природних наук в Пекіні виділили токсин з отрути скорпіона і змінили геном капусти таким чином, щоб він виробляв отруту в міру росту рослини. Така капуста не шкідлива для людини, але зате смертельно небезпечна для гусениць. Правда, багато експертів все ж побоюються, що оскільки в геномі такої капусти тепер є отруйні гени, існує ймовірність, що з часом вони мутують і стануть небезпечні й для людини.
Коза, яка «дає» павутину
Попри те, що павутина не може зупинити великих тварин і людей, павуковий шовк — це унікальне поєднання високої міцності та пластичності. Людина давно мріяла про виробництво цього матеріалу в промислових масштабах, тому, як тільки з’явилася генна інженерія, вчені стали думати над цим питанням.
Так на світ з’явилася коза, яка дає молоко з білками павукового шовку! Це підприємство виявилося настільки успішним, що зараз у світі існує вже десяток фірм, які займаються аналогічним виробництвом. Сам же матеріал використовується як в хірургії, так і у виробництві взуття.
Бананова вакцинація
Погодьтеся, що набагато приємніше з’їсти улюблений фрукт, ніж ставити щеплення або пити гіркі ліки! Можливо, скоро все саме так і буде. У 2007 році індійські вчені змогли створити банан, який «прищеплює» людей проти гепатиту B. Як і будь-який вид вакцинації, банан запускає процес вироблення антитіл, як тільки виявляється в кишківнику людини. Проблема полягає в тому, що не зовсім зрозуміло, скільки бананів потрібно з’їсти конкретній людині для імунної відповіді.
Корови з менш «шкідливими» кишковими газами
Корови виробляють величезну кількість метану в процесі травлення. Він виробляється бактерією, яка є побічним продуктом раціону, що включає траву і сіно. А оскільки метан є одним з парникових газів, вчені вже давно думають, як би змінити корів. Фахівці з Університету Альберти змогли створити корів, які випускають менше метану з кишковими газами. Дослідники визначили бактерію, відповідальну за виробництво цього з’єднання, і модифікували худобу. ГМО-корови виробляють на 25% менше метану, ніж середньостатистична тварина.