Ядерна і термоядерна бомби: у чому різниця?
Вихід історичної драми Крістофера Нолана «Оппенгеймер», який розповідає про батька атомної бомби та Мангеттенський проєкт, приніс із собою інтерес до всього, що стосується ядерної фізики. І попри те, що ядерна енергія на слуху в суспільства вже досить давно, досі існують неправильні уявлення про неї – зокрема у тому, що стосується визначення понять «ядерна бомба» та більш сучасного термоядерного вибухового пристрою.
Одна ключова відмінність
Ядерна бомба (також атомна бомба) – це пристрій, що використовує поділ ядра, щоб викликати потужний вибух. Якщо точніше: використовується невеликий вибух у сфері, наприклад, плутонію-239, який розщеплює ядро атомів плутонію, що далі стикаються з ядрами інших атомів, викликаючи ланцюгову реакцію – у результаті виділяється величезна кількість енергії у вигляді потужного вибуху.
Це єдина ядерна зброя, яка коли-небудь використовувалась у реальних боях. Однак після бомбардувань Хіросіми й Нагасакі вчені взялися за розробку ще більш руйнівного та набагато потужнішого типу вибуху – термоядерного.
Термоядерна бомба (також відома як воднева бомба) – схожа на ядерну тим, що у першій фазі все ще використовується ядерний поділ, який надалі призводить до дечого більшого – запалювання реакції синтезу з частинками водню. Перший вибух створює високу температуру, через яку атоми водню починають зливатися, утворюючи важчий елемент – гелій, і знову ланцюгова реакція призводить до вибуху — цього разу набагато потужнішого.
Потужність та наслідки
Атомна бомба «Малюк», скинута на Хіросіму 6 серпня 1945 року, містила близько 64 кг збагаченого урану, який на 80% складався з урану 235. «Товстун», який вразив Нагасакі за кілька днів після цього, натомість використовував ядро плутонію-239, яке запалювалося тисячами кілограмів звичайної вибухівки.
Як ілюструє наведене нижче відео з YouTube-каналу RealLifeLore, вибух «Малюка» вивільнив близько 15 кілотонн енергії, що еквівалентно 15 000 тоннам тротилу, і підняв грибоподібну хмару приблизно на 8 кілометрів. «Товстун» спровокував вибух потужністю близько 21 кілотонни.
Щодо вибухової сили термоядерної бомби, то вона може бути в сотні й тисячі разів більшою, ніж в атомної. У той час як сила бомб, скинутих на Хіросіму і Нагасакі, вимірювалася в кілотоннах тротилу, сила термоядерних бомб вимірюється в мегатоннах (мільйонах тонн). Наприклад, АН602 або «Цар-бомба», яка була запущена Радянським Союзом у 1961 році над островом Нова Земля, спричинила шалений вибух потужністю 50 мегатонн — приблизно в 3333 рази потужніший, ніж бомба «Малюк», яка зруйнувала ціле місто.