Як лазер зробив зі скла джерело енергії: дивовижне відкриття вчених

Вчені з Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL) разом з колегами з Токійського технологічного інституту виявили дивовижне явище. Короткочасна дія фемтосекундним лазером на телуритове скло перетворювала його на напівпровідник, чутливий до світла. Тим самим можна виробляти фоточутливе скло без будь-яких додаткових матеріалів і зусиль, що вчені жартома порівняли з алхімією.

«Це фантастика, ми на місці перетворюємо скло на напівпровідник за допомогою світла, – сказав один з авторів дослідження Ів Беллуар (Yves Bellouard). — По суті, ми перетворюємо матеріали на щось інше, можливо, наближаючись до мрії алхіміка».

Вчених зацікавила поведінка атомів у телурітовому склі (TeO2) при впливі на нього надшвидких імпульсів високоенергетичного лазерного випромінювання. Вони виявили, що лазер у місці падіння променя створює в товщі скла крихітні кристали напівпровідникових матеріалів телуру та оксиду телуру. Це означає, що оброблені таким чином ділянки можуть виробляти електроенергію під впливом денного світла.

«Цікавий поворот у цій технології полягає в тому, що у процесі не потрібно жодних додаткових матеріалів. Все, що вам потрібно – це телуритове скло та фемтосекундний лазер для створення активного фотопровідного матеріалу», – додав учений.

Під час експерименту на отриманий з Японії 1-см диск телуритового скла лазером було нанесено штриховий малюнок. Під впливом світла від ультрафіолетового і до видимого діапазону оброблена ділянка виробляла електричний струм, залишаючись місяцями стабільно працюючою. Так само на склі можна створювати світлочутливі датчики та інші напівпровідникові схеми, використовуючи для цього тільки джерело лазерного світла.

Малюнок можна наносити на місці на вже встановлене скло, перетворюючи його на розумне з необхідною функціональністю. Щоправда, звичайні шибки для цього не підходять. Але якщо технологію підхоплять виробники, це може призвести до революції в архітектурі.

Джерело portaltele

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше