Як працюватиме механізм компенсації за зруйноване чи пошкоджене війною житло
Вартість квадратного метра житла розраховуватиметься виходячи зі спеціальної методики, розробленої та схваленої на рівні Кабінету міністрів
Компенсацію за зруйноване чи пошкоджене житло визначатимуть комісії при органах місцевого самоврядування. Про це повідомила лідер партії “Слуга народу”, народний депутат Олена Шуляк.
Згідно з прийнятим у першому читанні законопроектом №7198, люди, житло яких зруйноване і які зафіксували цей факт у додатку “Дія”, матимуть право на компенсацію не грошима, а у вигляді нового житла.
Як пояснила нардеп, щоб отримати цю компенсацію, на першому етапі потрібно подати заяву разом із документами, що підтверджують право на її отримання. Наприклад, документ про право власності на житло. Але якщо дані про таке право є у Державному реєстрі майнових прав, то цього нема потреби. У такому разі потрібно лише вказати номер у цьому реєстрі.
Якщо є складності з поданням документів (наприклад, для вимушених переселенців), то в такому випадку достатньо обмежитися заявою, а підтверджуючі документи можна додати пізніше.
У разі втрати документів заявник зможе звернутися до створеної органом місцевого самоврядування комісії для їх відновлення.
Нардеп наголосила, що відомості про обстеження пошкодженого майна та оцінку збитків заявник подає лише за власним бажанням, оскільки отримання цієї інформації за умовчанням є сферою відповідальності органів, які займаються питаннями компенсації.
Також нардеп згадала, що вартість квадратного метра житла у певній місцевості розраховуватиметься на основі спеціальної методики, розробленої на рівні Кабміну. Суму компенсації визначатимуть виходячи із площі зруйнованого житла. У такому разі даним питанням займатимуться спеціально утворені комісії органів місцевого самоврядування.
Коли йдеться про об’єкти, які потребують ремонту, оцінку будуть проводити суб’єкти оціночної діяльності, в обов’язки яких входитиме складання спеціальних звітів щодо оцінки кожного пошкодженого об’єкта.
На цей час блок питань щодо оцінки пошкодженого майна та вартості його відновлення комплексно доопрацьовується спільно з Фондом держмайна. Мета – напрацювати оптимальний механізм, покликаний, з одного боку, максимально прискорити та спростити процедури, а з іншого – отримати максимально об’єктивну та повну інформацію.