Як розвиток штучного інтелекту змінює світ
Штучний інтелект працює для людей уже протягом кількох десятиліть. Його унікальні можливості використовують у найрізноманітніших сферах: від створення презентацій до дистанційного зондування поверхні Землі. Нова технологія стрімко розвивається. ШІ з кожним роком стає досконалішим, обіцяючи грандіозні зміни в побуті, медицині, юриспруденції та освіті. Разом з тим, все частіше лунають попередження про потенційні небезпеки, такі як зникнення багатьох професій чи навіть пророковане фантастами повстання машин. У цій статті спробуємо з’ясувати, чого нейромережа вже навчилася, і на що очікувати від неї в найближчому майбутньому.
Досягнення ШІ в медицині
Штучний інтелект навчився на експертному рівні діагностувати низку поширених захворювань: серцево-судинні, онкологічні, офтальмологічні тощо. Нейромережа також досить точно ідентифікує небезпечні інфекції та вікові недуги. Крім постановки діагнозу, комп’ютерний розум надає рекомендації щодо лікування. Одне з найбільших досягнень ШІ в медицині – синтез мовлення. Алгоритмічна технологія зчитує нейронну активність кори головного мозку й перетворює отримані імпульси на звук, схожий на людський голос. Штучний інтелект уміє відтворювати майже 80% людської мови. Це допоможе повноцінно спілкуватися людям з порушеннями мовлення та паралізованим.
Штучний інтелект і мистецтво
В основі ШІ-арту лежить докладний аналіз робіт художників, письменників і музикантів. Нейронна мережа сканує мільйони зображень — і в результаті генерує музику, картини, поетичні та прозові твори. Як дослідила міжнародна консалтингова компанія McKinsey & Company, штучний інтелект здатний визначити, що впливає на емоції людей. А це означає, що невдовзі нейромережа навчиться філігранно зображати почуття та керувати нашим сприйняттям реальності.
Щоб створити ілюстрацію за текстовим описом, досить звернутися до ШІ DALL-E або генератора зображень Midjourney, що підтримує різноманітніший стилістичний діапазон. Ці системи вміють тлумачити та комбінувати різнорідні поняття, що є основою творчості.
Штучний інтелект як генератор контенту
Нейронна мережа вміє генерувати надзвичайно реалістичні фото та відео, які буває складно відрізнити від справжніх. Наприклад, компанія Nvidia створила систему, що продукує зображення людських облич на основі аналізу кількох сотень світлин знаменитостей. Цей же ШІ може конструювати фотографії тварин, рослин та предметів, які майже неможливо розпізнати, порівнюючи з реальними. Деякі спеціалісти застерігають, що невдовзі через використання штучного інтелекту буде складніше боротися з рейковими новинами.
Роботи-асистенти
Транснаціональні корпорації Google та Microsoft уже зараз продають домашніх асистентів, призначених допомагати власникам справлятися з простими побутовими задачами. Системи ШІ вмикають світло та вентиляцію чи ознайомлюють з останніми новинами. З часом роботи-асистенти отримають складніше програмне забезпечення і стануть постійними помічниками людини.
Чат-боти зі штучним інтелектом
Чат-боти з вбудованим штучним інтелектом стають дедалі популярнішими. Найдосконаліший на сьогодні – чат GPT–4, який ґрунтовно аналізує надані обсяги інформації й компонує змістовні, лаконічні відповіді. GPT–4 уміє транскрибувати аудіо, робити summary довгих статей, писати великі структуровані тексти, імітувати стилістику письменників минулих років. Інший чат-бот – Replika – запрограмований вивчати стиль спілкування користувачів, підлаштовуватися під нього й надавати емоційну підтримку. Творці сподіваються перетворити чат-ботів на справжніх віртуальних друзів людини.
«Розумні будинки»
Мета системи «розумний будинок» – зробити побут комфортнішим. ШІ стежить за безпекою житла, оптимізує витрати електрики та води, контролює стан комунікацій і навіть прибирає в оселі. Нині існують не лише «розумні будинки», а й цілі міста. Лідери рейтингу smart-міст 2023 року – швейцарський Цюрих, норвезьке Осло та австралійська Канберра.
Штучний інтелект все глибше проникає в нашу дійсність, переміщаючись з наукових лабораторій у квартири та гаджети. Запровадження ШІ водночас відкриває багато можливостей і несе цілком реальні ризики. Найбільша проблема – ймовірність, що нейромережу можуть використати в зловмисних цілях, або вона сама почне вчитися неприйнятним речам, що вже інколи буває з чат-ботами. Давати прогнози досить важко, але майбутнє однозначно за штучним інтелектом. Адже переваги ШІ беззаперечні: вміння швидко обробляти величезні обсяги інформації, відсутність втомлюваності, здатність до навчання.
Щоб захистити громадян та попередити можливі проблеми, в Європейському Союзі планують до 2025 року ухвалити закон, що регулюватиме розвиток систем штучного інтелекту.