Як вигідно продати соняшник в Україні у 2023 році?

Соняшник в Україні – одна зі стратегічних сільськогосподарських культур. Рослину культивують для виробництва олії, маргарину, східних солодощів та інших харчових продуктів. У складі соняшника виявлено багато цінних для людського організму речовин: вітамінів, мікроелементів та незамінних жирних кислот. Також його використовують як корм для тварин. На основі насіння та стебел виготовляють силос, шрот, макуху й сінаж. «Сонячна квітка» необхідна й для технічних потреб – виробництва моторних олив, пального, лакофарбових матеріалів, мила, гуми, лінолеуму та паперу.

Сучасні технології – на допомогу аграріям

Сонях впродовж десятиліть утримував статус найрентабельнішої культури, який ризикує втратити в цьому році.На початку жнив вартість тонни стартувала від 6 з половиною тисяч гривень, чим шокувала українських аграріїв. Не зважаючи на 5-річний антирекорд, цінові гойдалки все ж присутні.
В листопаді середня ціна на соняшник вже становить майже 12 тисяч гривень за тонну. Тобто майже вдвічі більше. Що ж буде далі з цінами? Щоб відстежувати їх коливання, був запущений агробот AgroMarket UUB в Телеграмі. За допомогою цього зручного мобільного застосунку можна в кілька кліків знайти всю потрібну інформацію:

  • дізнатися актуальні ціни на зернові;
  • купити чи продати аграрну продукцію;
  • почитати аналітичні огляди та прогнози ринку в Україні та світі;
  • ознайомитися з тижневими трендами;
  • отримати інформацію про логістику;
  • подивитися інтерактивну мапу елеваторів;
  • бути в курсі бюджетних, грантових та кредитних програм.

Основні фактори, що впливають на ціну соняшника

Вартість українського соняха варіюється з кожним роком – від сезону до сезону. У 2023 році на ціну суттєво впливають такі зовнішні та внутрішні чинники:

  1. Політичні обставини та ситуація на фронті. Від них залежать обсяги морського експорту через чорноморські порти та сухопутного через східноєвропейські країни.
  2. Тенденції світового ринку. В основі вартості 1 тонни врожаю закладена ціна 1 тонни соняшникової олії, сформована на зовнішньому ринку. Якщо дорожчає цей популярний продукт, ціна соняшника теж збільшується.
  3. Сорт соняшника. Посівний матеріал може бути селекційним чи гібридним. Він різниться за чистотою та вологістю. Від цих показників залежить вартість насіння, а як наслідок – і вирощеного врожаю.
  4. Валовий збір. Коли обсяги вирощеної продукції перевищують попит на внутрішньому та зовнішньому ринку, ціна прогнозовано падає.
  5. Кліматичні умови. Важливо правильно спрогнозувати терміни посіву та збору культури. Це мінімізує витрати.
  6. Коливання курсу валют. Стрибки курсу долара та євро можуть суттєво вплинути на прибутковість.
  7. Виробничі витрати. Для обробки поля необхідно закуповувати добрива, засоби захисту рослин та сучасну техніку.
  8. Якість соняшнику. Ціни на соняшник залежать від його вологості, домішок і т.д.
  9. Обсяг партії, що реалізується. На зовнішній ринок виходять лише зі значними партіями зерна.

На даний час попит на соняшник зростає. Темпи його перероблення залишаються високими, що призводить до підвищення закупівельних цін.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше