Японія розробить багаторазову ракету-носій для скорочення витрат на космічні пуски
Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) та близько 30 місцевих компаній та установ планують спільними зусиллями створити багаторазову ракету-носій з метою значного зниження вартості космічних пусків. Передбачається, що за використання багаторазової ракети вартість одного пуску становитиме близько 25% від нинішньої ціни запуску одноразового носія.
Крім JAXA у проєкті беруть участь такі компанії, як Mitsubishi Heavy Industries та ANA Holdings. Згідно з наявними даними, перша багаторазова ракета-носій японського виробництва має вирушити в космічний простір до 2030 року. Цей крок спрямований на підвищення конкурентоспроможності у сфері космічних пусків рівня галузевого лідера в особі американської аерокосмічної компанії SpaceX.
Японські ракети H-IIA та Epsilon, які використовуються нині, не призначені для повторного використання. Якщо частину носія можна буде застосовувати багаторазово, обмежуючись лише сервісним обслуговуванням між пусками, витрати на виведення в космос супутників значно скоротяться. Лідером у цьому сегменті є SpaceX, яка станом на 2018 рік займала близько 60% світового ринку із запуску комерційних супутників. Джерело зазначає, що один пуск ракети SpaceX Falcon 9 коштує близько 6 млрд єн ($52,9 млн), тоді як кожен запуск ракети H-IIA коштує 10 млрд єн. Створення багаторазового носія змінить це та зробить Японію більш конкурентоспроможною на ринку комерційних космічних пусків, вважає джерело.
Спільна робота JAXA із десятками партнерів має призвести до створення прототипу ракети до 2026 року. Перші льотні випробування планується провести до кінця десятиліття, після чого Японія має намір розпочати комерційне використання багаторазової ракети. За оцінками японських фахівців, розвиток цього напряму дозволить знизити ціну одного пуску ракети приблизно до 500 млн. єн до початку 40-х років.