Японська компанія вирішила довести, що енергія хвиль набагато краще за інших ВДЕ
Перехід до безвуглецевої економіки — непросте завдання, що вимагає залучення будь-яких джерел відновлюваної енергії, які тільки вдасться знайти. Новим способом отримання чистої електрики може стати енергія хвиль (не плутати з приливної енергетикою). Японська компанія IHI розмістить в одному з найсильніших течій Тихого океану прототип першого пристрою, здатного виробляти 100 кВт енергії. Якщо все вийде, система буде масштабована на всю Японію. Ефективність таких систем може бути у 2 рази вище, ніж у вітряків і в 6 разів краще, ніж у сонячних панелей.
Енергія хвиль привертає увагу інженерів з 1980-х. У 2000 в Шотландії було побудовано перший дослідний пристрій. У 2008 перша експериментальна станція, що складається з декількох хвильогенераторів, відкрилася в Португалії. Тепер за справу взялися фахівці з японської компанії IHI.
IHI представила 30-тонний прототип, здатний генерувати 100 кВт енергії своїми гвинтами. Випробування призначені на цю осінь і триватимуть близько року. Апарат буде встановлено на шляху течії Куросіо в Тихому океані, одного з найсильніших у світі. Якщо все піде за планом, незабаром почнеться комерціалізація цієї технології, повідомляє ZME Science.
Втім, підводний плавучий генератор можна розмістити в будь-якій річці або морі та океані, аби швидкість течії була достатньою. Зрозуміло, річкові турбіни повинні бути менше розміром. За оцінками компанії IHI, енергетичний потенціал Куросіо становить 200 ГВт.
«Використовуючи всього 1% морського узбережжя Японії, можна виробляти близько 10 ГВт енергії, що відповідає десяти атомним енергоблокам», — йдеться в прес-релізі компанії.
Гнучка конструкція турбін запозичена у квітів, але здатна витримувати вкрай високий тиск хвиль і можливі цунамі. Цілком підкорившись натиску води грубою силою, турбіни поводяться скоріше як стебла рослин на вітрі, пояснив професор Цумору Сінтаке, провідний дослідник IHI. До морського дна вони кріпляться якорями та швартовими кабелями.
Енергія, що виробляється таким генератором, не буде дешевою, принаймні, спочатку. Однак у міру нарощування виробництва та дозрівання технології ціни стануть знижуватися. За прогнозами IHI, до 2030 вони стануть нижчими, ніж середній японець платить сьогодні за електрику.
При цьому ефективність експлуатації систем вироблення енергії океанічних течій становить 50-70%, що значно вище, ніж 30-40% для станцій морського вітру або 10-15% для сонячних генераторів. Іншими словами, IHI сподівається створити новий ринок вартістю сотні мільярдів йен.