Японські вчені успішно протестували першу вакцину проти старіння
Вакцина видаляє дисфункціональні клітини, які старіють, та які можуть призводити до захворювань. У молодому організмі це відбувається природним чином, проте імунній системі літніх людей у цьому відношенні потрібна підтримка, щоб попередити рак, нейродегенерацію та інші хвороби. Усі три групи мишей, на яких пройшли перші випробування вакцини, показали, що вона працює.
Коли клітина накопичує занадто велику кількість пошкоджень, вона перестає ділитися, а імунна система виводить їх з організму. Тим часом імунні клітини теж старіють, тому особливо з віком у людини знижується здатність знищувати старіючі дисфункціональні клітини. У результаті, накопичуючись в організмі, вони призводять до хвороб.
Для розв’язання цієї проблеми вчені з Університету Джунтендо вивчали експресію генів старіючих клітин та ідентифікували білок GPNMB, пише New Atlas. Пізніше з’ясувалося, що у людей він був присутній у високих концентраціях при атеросклерозі.
Експерименти на моделі мишей показали, що без GPNMB навіть на тлі жирної дієти, яка прискорює старіння, тварини рідше розвивали метаболічні порушення і мали менше молекулярних ознак старіння. На прикладі з атеросклерозом, у мишей без GPNMB спостерігалися менш виражені симптоми хвороби.
Тим часом для людини необхідно було розробити простішу стратегію омолодження без застосування генетичного редагування. З цієї причини в основі нової експериментальної вакцини — пептиди, які можуть націлюватися на GPNMB і стимулювати імунну систему знищувати клітини, які його експресують.
Вакцину протестували на трьох групах мишей: з жирною дієтою, хворобою прискореного старіння (прогерія) і здорових особин середнього віку. Поліпшення спостерігалися у всіх трьох групах.
У порівнянні з групами контролю у першої була хороша метаболічна функція, у другої збільшилася тривалість життя, а у третьої спостерігалася більш здорова старість.
«Наша робота вказує на нові стратегії боротьби зі старінням. Ймовірно, є набагато більше сеноантигенів, які продукуються іншими типами старіючих клітин (і білок GPNMB не єдина мета), тому попереду ще більша робота», – заявив автор дослідження Тору Мінаміно. У майбутньому вчені планують розробляти для людини індивідуальні антивікові стратегії профілактики в залежності від поширеності тих чи інших типів старіючих клітин.
Раніше вчені зі Стенфорду показали, що націлювання на один білок дозволяє старим мишам за місяць відновлювати силу і витривалість до рівня молодих.