ЄС інвестує в Польщу 56 млрд євро на «зелену» трансформацію вугільних регіонів
ЄС інвестує 56 мільярдів євро для переходу Польщі до «зеленої» екологічної політики в період з 2021 по 2027 рік.
Попри те, що в Польщі три десятиліття успішних ринкових реформ та впевнене зростання з моменту переходу від будівництва комунізму до демократії, вона як і раніше використовує вугілля для генерації приблизно 80 відсотків своєї електроенергії. Теплові електростанції країни є найбільшим джерелом викидів парникових газів в Євросоюзі та великим головним болем для Єврокомісії, яка поставила за мету скоротити викиди на 55% до 2030 року.
За словами професора Петра Скубаєва з Сілезького університету, розташованого в самому серці південного вугільного регіону, Польща мала б почати відмовлятися від вугілля кілька десятиліть тому, щоб досягти цілей ЄС щодо викидів.
Вугільні шахти Польщі як і раніше забезпечують більше ніж 80 000 субсидованих державою робочих місць, котрі до того ж активно використовуються політиками та поставляють паливо для ряду великих державних комунальних підприємств.
Високі витрати на видобуток корисних копалин та податки на викиди вуглецю в ЄС зробили вугільну енергетику неконкурентоспроможною, що змусило Варшаву переглянути свої погляди.
За словами Гжегожа Вишневського, глави ведучого IEO аналітичного центру з відновлюваної енергії в Польщі, середня вартість енергії в Польщі приблизно вдвічі вища в порівнянні з іншою частиною ЄС — близько 50 євро за мегават-годину.
За словами міністра клімату Міхала Куртика, кошти з енергетичного пакета ЄС «Зелена угода» мають вирішальне значення для допомоги Польщі по трансформації вугільних регіонів та переходу до «зеленої» енергетики.
Куртика оптимістично налаштований щодо того, що сектор «зеленої» енергетики Польщі, який нині покриває близько 16% її потреб, може швидко зрости в наступні 20 років й створити 300 000 нових робочих місць, замінивши ті, які пов’язані з видобутком кам’яного вугілля.
Запуск першої атомної електростанції до 2033 року також є частиною екологічного порядку денного Польщі, хоча деякі польські експерти стверджують, що ядерний варіант буде занадто дорогим для реалізації.