Європейські вчені винайшли татуювання з OLED-підсвічуванням
Татуювання є досить популярною формою особистого самовираження. Однак європейські дослідники створили те, що вони називають першим у світі світловипромінюючим татуюванням на базі технології OLED. Крім того, що виглядає така прикраса досить цікаво, вона може служити як індикатор потенційних проблем зі здоров’ям.
Зазвичай люди використовують татуювання, щоб зберегти пам’ять про важливу подію або висловити свою відданість чому-небудь, підкреслити інші свої переваги. Однак є прецеденти використання татуювань в медичних цілях. Наприклад, онкохворим, які проходять променеву терапію, на шкіру наносять татуювання з маленькими точками, що використовуються як орієнтири для точного наведення апаратури.
Варто відзначити, що така ідея не нова. Раніше люди, які називають себе біохакери, імплантували під шкіру світлодіоди, однак результат не мав ніякого практичного застосування, крім залучення уваги. Однак британські й італійські вчені пішли ще далі. Нещодавно вони опублікували статтю в журналі Advanced Electronic Materials, в якій описується технологія, заснована на тих же принципах, що і гнучкі OLED-матриці, які використовуються в смартфонах. Гнучкість особливо важлива для такого пристрою, оскільки вони повинні згинатися разом з людською шкірою, не доставляючи при цьому дискомфорту.
Конструкція татуювань, що випромінюють світло включає надзвичайно тонкий шар електролюмінесцентного полімеру, який світиться при подачі невеликого струму. Варто зауважити, що товщина такого шару складає всього 2,3 мікрометра, що становить приблизно третину діаметра еритроцита. Він поміщається між парою електродів і розташовується поверх ізоляційного шару, який кріпиться на папері для тимчасових татуювань за допомогою спеціального процесу друку. Таке татуювання може легко наноситися на поверхню шкіри, подібно як і тимчасові перекладні картинки для дітей. Як наслідок, їх можна легко змити при необхідності.
При подачі струму OLED-татуювання світиться зеленим кольором, проте дослідники запевняють, що, при необхідності, їм можна надати будь-які кольори. Вчені стверджують, що подібні татуювання мають величезний потенціал як медичного інструменту. У поєднанні з іншими технологіями вони можуть використовуватися, наприклад, як світлові сигнали для спортсменів, коли пора відновити водний баланс.
Варто відзначити, що досі дослідники тестували нову технологію тільки на статичних поверхнях, таких як папір, пластикові пляшки й т.д. З огляду на те, як часто людська шкіра піддається механічним впливам, нанесена на неї OLED-татуювання не може забезпечити прийнятну довговічність. Крім того, в лабораторних умовах такі татуювання працювали від зовнішнього джерела живлення, що дуже незручно в разі нанесення прикраси на тіло, оскільки користувачеві доведеться постійно бути підключеним до джерела живлення.