Євросоюз відкрив вільне небо для українських літаків
Угода про спільний авіаційний простір відкриває ринок авіаперевезень, від чого виграють українські пасажири та авіакомпанії
Рада Європейського Союзу (ЄС) дала згоду на укладення авіаційної угоди з Україною. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. За його словами, це відкриває можливості підписати документ вже восени.
“Угода про спільний авіаційний простір відкриває ринок авіаперевезень, від чого виграють українські пасажири та авіакомпанії. Також це створить більше вибору для подорожей, нові можливості для авіаційної галузі, найкраще поєднання з новими маршрутами та напрямками“, — написав Шмигаль.
Як повідомили в прес-службі Ради ЄС, цей договір скасовує ринкові обмеження і відкриє для України внутрішній авіаринок Євросоюзу. Але для цього країні доведеться перейти на авіаційні стандарти та правила Євросоюзу.
«Рада ЄС тепер готова підписати чотири важливі авіаційні угоди, які покращать ринковий доступ для авіаліній та посилять зв’язки й свободу пересування для громадян. Водночас вони гарантують найвищий рівень безпеки та створять рівні правила гри», — повідомив міністр інфраструктури Португалії (яка в цьому півріччі голосує в Раді ЄС) Нуну Сантуш.
Така угода зніме ринкові обмеження і пов’яже Україну з внутрішнім авіаційним ринком ЄС. Натомість Київ буде зобов’язаний дотримуватися авіаційних стандартів ЄС.
Очікується, що угода буде підписана восени 2021 року. Потім її має ратифікувати країна-підписант, ЄС та кожна держава, яка є членом ЄС. Однак поки це відбуватиметься, угода може набути чинності на тимчасовій основі.
Як пише Deutsche Welle, така домовленість допоможе стимулювати розвиток конкуренції на ринку авіаперевезень, а це своєю чергою сприятиме зниженню ціни на квитки. Однак очікувати на різке зниження цін не варто, оскільки через пандемію розвиток цієї галузі обмежений.
Крім того, завдяки цьому нововведенню права українських споживачів захищатимуть, так само як у ЄС. Учасниками спільного авіапростору з ЄС вже є Молдова, Грузія, Ізраїль та ще низка країн.
Зокрема, договір містить положення про екологічну та соціальну відповідальної, а також чесну конкуренцію. Ще в ньому є механізми для запобігання спотворень правил конкуренції або інших зловживань.
Крім України, Євросоюз підписав аналогічні угоди з Вірменією та Тунісом.
Нагадаємо, переговори про спільний авіаційний простір з Україною завершилися у 2013 році, і підписання угоди було заблоковано через конфлікт між Великобританією та Іспанією про статус аеропорту Гібралтару. З 1 січня 2021 року Великобританія вийшла з Євросоюзу.