NASA випробує технологію космічної пращі для відправлення супутників на орбіту
Інженери з каліфорнійського стартапу SpinLaunch вважають ракетне паливо пережитком минулого і пропонують впровадити новий метод відправлення супутників на орбіту – гігантську центрифугу, здатну розкрутити ракету до 8000 км/год, а потім запустити в небо, як камінь із пращі. У цю ідею вже повірили Airbus і Alphabet, а тепер договір про випробування технології підписало Агентство NASA.
Перший прототип кінетичної системи запуску, схожої на турбокомпресор, SpinLaunch вже випробувала і прийшла до висновку, що це перспективний, екологічно чистий і потенційно більш економічний спосіб виведення вантажів на орбіту. Який цілком у стані замінити сучасні ракети-носії.
Йдеться, звичайно, не лише про вантажі — ніхто не пропонує відправляти на МКС космонавтів у капсулі, що обертається на кінці карбонової стріли, змушуючи їх витримувати навантаження в 10000 g. Для того, щоб піднятися на потрібну висоту, снаряд повинен розігнатися до 8000 км/год з невеликим, або вшестеро більше, ніж швидкість звуку, пише New Atlas.
Компанія розраховує запускати таким чином невеликі ракети масою до 200 кг з вантажем, здатним витримати великі навантаження. Першу частину шляху ракета проробить внаслідок пращі, а звідти полетить своїм ходом, запустивши двигуни.
Переваги технології очевидні: відмова від першого ступеня дозволить скоротити потребу в паливі й необхідному для запусків обладнанні приблизно на 70%. У результаті витрати можна скоротити на 90%.
Схоже, NASA зацікавилася такою можливістю і підписала з SpinLaunch угоду на розробку та випробування комерційного навантаження, яке запустять з космодрому «Америка» в Нью-Мексико цього року. Випробування відбуватиметься не на повну силу — макет вантажу буде розігнаний лише до 1600 км/год, основне завдання — зробити виміри, щоб перевірити ефективність системи.
Перший орбітальний запуск за допомогою космічної катапульти запланований на 2025 рік.