Ізраїльський стартап обіцяє зелений водень за ціною $1 за кілограм
Зелений водень, отриманий з поновлюваних джерел енергії, міг би стати ідеальною заміною вугіллю, нафти та газу. На нього з метою скорочення антропогенних викидів можна було б перевести цілі декарбонізовані галузі промисловості, включаючи виробництво сталі та цементу. Але вартість його виробництва занадто висока, що сильно стримує поширення цього виду палива. Ізраїльський стартап H2Pro створив технологію, яка дозволить знизити вартість отримання зеленого водню до $1 за кілограм. Аналітики BloombergNEF не очікували такої ціни раніше 2050 року.
Проривну технологію, продемонстровану стартапом поки на рівні лабораторних зразків, захотіли підтримати фонди Білла Гейтса та гонконзький мільярдер Лі Кашина, а також компанії Hyundai Motor та Sumitomo, пише Bloomberg. Сукупно вони надали стартапу $22 млн на масштабування технології до промислових прототипів.
Технологія стартапу схожа на алкалінові електролізери, які найчастіше використовуються для виробництва зеленого водню, але з істотною відмінністю. Зазвичай при розщепленні води електрична енергія не просто відокремлює атоми водню від кисню, але також з’єднує два атоми Н та два атоми О, утворюючи відповідні гази. H2Pro знижує витрату енергії, розділяючи цей процес на два. По-перше, на катоді електролізера створюється водень. Також хімічна реакція змінює склад нікелевого анода. Потім елемент заповнюється гарячою рідиною, яка допомагає аноду виділяти кисень за допомогою теплової, а не електричної енергії, перш ніж знову повернутися до першого кроку.
Змінивши нинішню технологію, стартап обіцяє, що в другій половині 2020-х зможе виробляти зелений водень за ціною за $1 за кілограм. Це набагато менше цін, спрогнозованих аналітиками BloombergNEF, які підрахували, що такі ціни з’являться не раніше 2050 року. У 2019 кілограм зеленого водню обходився в $2,50 — $6,80.
Зараз H2Pro може виробляти лише близько 100 грамів водню у своєму лабораторному прототипі. Незабаром розробники сподіваються зібрати більший апарат, який видасть 1 кг в день.
Засновники стартапу H2Pro впевнені в тому, що попит на водень по всьому світу росте. Ще два роки тому вести переговори з інвесторами про це паливі було набагато складніше. Залучені стартапом кошти — $22 млн — підуть на подальші дослідження та розробку електролізерів комерційних масштабів. На цьому етапі, на жаль, багато проєктів вже зазнали невдачі.
Найбільший у світі завод з виробництва зеленого водню планують побудувати в Канаді. Об’єкт забезпечить щорічне постачання 11 тисяч тонн зеленого водню для транспортного сектора Канади. Запуск підприємства запланований на кінець 2023 року.