Кашалоти в XIX столітті попереджали один одного про появу китобоїв
Вчені виявили новий доказ високого інтелекту китів. Вони заявили, що кашалоти в XIX столітті якимось чином обмінювалися інформацією про появу китобійних суден, повідомляє The Guardian.
Дослідження провели Хел Уайтхед і Люк Ренделл, що спеціалізуються на вивченні китоподібних, і аналітик Тім Ді Сміт. В основу наукової роботи лягли недавно оцифровані журнали, детально описують полювання на кашалотів в північній частині Тихого океану. Виявилося, що всього за кілька років продуктивність китобоїв знизилася на 58%.
До появи людей єдиними природними ворогами кашалотів були косатки. Кашалоти виробили стратегію захисту: вони збиралися в коло і виставляли потужні хвости назовні, щоб тримати хижаків на відстані. Але китобоям така поведінка навіть полегшувало завдання.
У XIX столітті китобійний промисел став швидко розвиватися, і винищення китоподібних досягло величезних масштабів. Мисливці досягали тих областей Тихого океану, куди раніше не добирався жоден чоловік.
Але незабаром вони стали помічати, що поведінка кашалотів змінилося. Вони перестали вибудовуватися в кола і спливали від кораблів, намагаючись рухатися проти вітру (більшість суден в той час були вітрильними).
Зміни були занадто швидкими, щоб пояснити їх генетичною еволюцією. Вчені відзначили, що кашалоти володіють найбільшим мозком на планеті та, ймовірно, зрозуміли, що люди представляють для них небезпеку.
Ці тварини дуже соціальні та здатні спілкуватися на великих відстанях, передаючи схожі на клацання звуки. Вони повідомляли один одному про кормові угіддя і, на думку авторів дослідження, могли також попереджати родичів про загрозу з боку китобоїв.
Зараз чисельність кашалотів поступово відновлюється. Полювання на них заборонене, але їх підстерігають нові небезпеки. Одна з найбільших – шумове забруднення океану, яке заважає тваринам спілкуватися між собою. Вчені висловили надію, що здатність китів усвідомлювати і адаптуватися до нових умов допоможе їм вижити в мінливому світі.