Хмарочоси в минулому, міста йдуть під землю
Зміни клімату роблять життя на поверхні все менш комфортним, а нестача земель не дозволяє містам розвиватися вшир. Вихід є: будувати під землею. Найбільші міста світу, від Парижа до Сінгапуру, вже представили плани освоєння підземних просторів.
Підземні міста довгий час існували лише в науково-фантастичних книгах і фільмах. Однак в наші дні цю ідею всерйоз розглядають як відповідь на безліч викликів – від кліматичної кризи до нестачі земель для будівництва. Про деякі подібні проєкти розповідає Wired.
Одним з перших міст, які представили стратегію «догляду під землю» стала столиця Фінляндії Гельсінкі. Ще у 2010 році місцева рада затвердила генплан, що має на увазі будівництво значної кількості підземних споруд. Вони допоможуть переживати холодні місцеві зими, ефективніше витрачаючи енергію, і звільнять простір на поверхні. Проєкт був виконаний у 2019 році, який охоплює 214 квадратних кілометрів міста – поєднує в собі систему енергозбереження, захист від довгої холодної зими та навіть величезний бункер на випадок агресії Росії.
В інших містах також замислюються про освоєння підземних просторів. Наприклад, у 2017 році в Парижі був оголошений дизайнерський конкурс «перевідкрий Париж 2», учасникам якого пропонувалося знайти варіанти використання підвалів історичних будівель, підземних парковок, занедбаних автомобільних тунелів і колишніх боєнь. Серед висловлених ідей були як звичні ресторани та магазини, так і ферми для розведення їстівних комах.
На іншому узбережжі Атлантики, в Нью-Йорку, компанія Lowline вже використовує тунелі для вирощування 100 видів рослин, а незабаром планують відкрити підземну зелену зону.
У столиці Мексики Мехіко мислять більш масштабно. Тут планують звести гігантський «Землеріз», який піде під землю на глибину 300 метрів. Правда, поки проєкт довелося тимчасово відкласти – можливо, через оцінку робіт в $ 800 млн.
Влада багатшого Сінгапуру вже інвестувала $ 188 млн в проєктування підземних об’єктів і перевели всі підвальні приміщення у власність держави. Це життєва необхідність. На сьогодні в острівному місті-державі площею 719 квадратних кілометрів живе 5,5 млн осіб, а в найближчі 15 років їх число зросте ще на 1,5 млн. Поки що зростаюче число населення розміщується в зростаючих у верх хмарочосах, але цей шлях скоро вичерпає себе.
Уже сьогодні в Сінгапурі переносять під землю важливі об’єкти інфраструктури типу нафтосховищ і систем охолодження. У майбутньому там можуть побудувати Підземний науковий парк, розрахований на 4500 вчених.
На думку експертів, головною перевагою підземних будівель стане збереження енергії. Наприклад, під Парижем незалежно від погодних умов зберігається температура 14 ° C і висока вологість.
У жарких країнах, наприклад, на Аравійському півострові, в підземних спорудах буде прохолодно, а в північних, навпаки, тепло. Ні там, ні там для підтримки комфортної температури не доведеться витрачати багато енергії. Це особливо актуально в умовах глобального потепління, коли умови на поверхні будуть ставати все більш суворими.