Хто такий Лебігович – як звичайний жарт в соц мережах може скласти серйозну конкуренцію реальній владі
Декілька днів тому Тік Ток заполонили меми про кандидата в президенти України Михайла Лебіговича. У коментарях майже під кожним відео користувачі пишуть, що голосуватимуть за нього на президентських виборах. Спробуємо розібратись що це тренд та з чого він розпочався на основі публікацій в ЗМІ.
Хто такий Михайло Лебігович?
Як пишуть ЗМІ, кілька тижнів тому під час стріму, відомий блогер Михайло Лебіга подивився старі дебати Ющенка та Януковича. Після цього його охрестили кандидатом на посаду президента. Користувачі почали багато писати про те, що вони голосуватимуть за Михайла Лебіговича в коментарях під різними відео.
Лебігович – це така собі гра слів, поєднання прізвищ Лебіга та Янукович. Тренд на Лебіговича наробив шуму в соцмережах. Фолловери почали створювати агітаційні плакати, фотошопити бюлетені та вгадувати інформаційні лозунги. Одним словом, понеслося. За версією користувачів, блогер вступив у “Партію Лебігонів” або в партію “Слуг калорій” (гра слів на основі Партії Регіонів та Слуг Народу).
Михайло відомий за ніком Leb1ga, пишуть vesti.ua, і став популярним завдяки стрімам в Twitch. Leb1ga веде ефіри вже не один рік, але активно почав цим займатися тільки у вересні 2022 року. Стрімер дивиться смішні відео, зокрема огляди українських телешоу. У середньому його трансляції збирають 5000-7000 глядачів одночасно, що є значною цифрою для україномовного блогу на Twitch.
У липні блогер встановив всеукраїнський рекорд за кількістю переглядів – максимальна кількість одночасно в онлайні досягло позначки 34 800 глядачів. Це найбільший показник серед усіх україномовних стримерів Twitch. До слова, під час цього стріму хлопець збирав гроші на допомогу ЗСУ. Трансляція тривала з 21:00 неділі до 4 ранку понеділка. Блогер хотів зібрати 2,65 мільйона гривень на розвідувальний безпілотник “Сич” для Головного управління розвідки. Втім, цю суму йому вдалося зібрати всього за годину і Leb1ga вирішив продовжити. За 7 годин, стрімер зібрав рекордні 8,35 мільйона гривень, чого вистачило на три безпілотники та автівку для цього ж підрозділу.
Leb1ga є відомим блогером який активно допомагає ЗСУ та організовує благодійні стріми в кооперації з іншими лідерами думок, блогерами, та просто, відомими людьми.
То до чого тут президентство?
Блогер часто дивиться різні відео у своїх трансляціях та висміює їх. Так сталося і цього разу, Leb1ga дивився стару політичну рекламу та вдало коментував її. Після цього користувачі TikTok почали створювати мемні відео стосовно того, що блогер міг би стати наступним президентом.
Спершу це були поодинокі випадки, але згодом це стало мейнстримом. У мережі з’явилися десятки акаунтів із назвою “Голосуй за Лебіговича”, на яких публікується агітаційний контент. Такі відео швидко набрали популярність і гарантовано набирають десятки, сотні тисяч і навіть мільйони переглядів, потрапляючи в рекомендації Tik-Tok.
У більшості випадків, цей контент базується на вже відомих рекламах – починаючи від білбордів й закінчуючи старими вірусними відео у стилі легендарної передвиборчої реклами Добкіна та Кернеса напередодні виборів.
Дійшло навіть до того, що користувачі розпочали замовляти всіляку сувенірну продукцію із зображеннями Лебіговича: сумки, футболки, гаманці, брелки і так далі. Також в деяких регіонах України навіть розпочали розповсюджувати агітки з Лебіговичем та класти календарики із ним на лобове скло автомобілів на стоянках.
Тренд, розпочатий користувачами соц мереж, дійшов навіть до стін Верховної Ради України. Різні депутати спробували “осідлати” тренд та “примазатись” до Лебіговича.
А що ж сам Лебіга?
Сам блогер неодноразово заявляв, що не планує йти в політику й критикував підписників за таке. Він заявляв, що це йому не цікаво, він не має програми та не готовий стати не те що президентом, а й навіть балотуватися у місцеві ради. Але фанатів не зупинити.
Що далі?
Найімовірніше, далі мему ця ситуація не зайде. Втім, історія має купу прикладів, коли подібні ситуації виходили з-під контролю.
Звісно, ставлення до Лебіги як до кандидата іронічне. Втім, на думку політолога Руслана Бортніка, якби в країні не було війни, то така ситуація дійсно могла б вийти з-під контролю.
На запитання, чи міг би Лебіга дійсно отримати серйозну посаду у випадку, якби в Україні не було війни, експерт відповідає: “Шанс був би точно. Він міг би спробувати поборотися за парламент та голоси молоді. Бо це саркастично налаштована верства населення, яка скептично ставиться до політичної системи”.
Втім, саме зараз, на думку політолога, передумов для реалізації можливих політичних амбіцій Лебіги немає: “У тих умовах, у яких зараз перебуває Україна, така ситуація малоймовірна. Так, ми маємо приклади перемоги комедійних сил на Заході. Втім, зараз в Україні такий сценарій неможливий. Навіть якщо говорити про Зеленського, який теж раніше був шоуменом. То його передвиборча робота була заснована не на діяльності 95-кварталу. Вони йшли на вибори із серйозними тезами та програмою”.