Кліматичні зміни почали душити промислову рибу
У результаті кліматичних змін до 2080 року близько 70% світового океану вразить нестача кисню, що позначиться на морській екосистемі всієї планети. Автори нового дослідження з’ясували, що середня заглибиною зона океану, що підтримує існування багатьох рибницьких господарств, перейшла критичний рубіж прискореної втрати кисню у2021 році.
Як і сухопутні тварини, морські потребують кисню для дихання. Але в міру нагрівання океану уводі стає все менше цього газу. Вчені протягом багатьох років відзначають постійне скорочення рівня кисню у світовому океані, але в дослідженні вчених з Китаю вперше були застосовані кліматичні моделі для прогнозування місця і часу дезоксигенування, тобто скорочення кількості розчиненого у воді кисню, яке пише
Автори виявили, що значне, потенційно необоротне дезоксигенування океану на середній глибині — середовищі проживання більшості промислової риби — почалося у 2021 році. Ця тенденція, швидше за все, торкнеться рибних господарств всього світу, а в глобальному масштабі захопить всі зони океану до 2080 року.
Зони середньої глибини, або мезопелагічні, це від 200 до 1000 метрів нижче поверхні океану, стануть першими, які втратять значну кількість кисню через зміну клімату, йдеться в дослідженні. Зростання температур призводить до того, що між шарами океану виникає менше циркуляції, а мезопелагічна зона особливо вразлива до дезоксигенування, оскільки її не збагачує кисень, що надходить з атмосфери або від фотосинтезу, а основні процеси розпаду водоростей, які навпаки використовують кисень, проходять саме тут.
Також вчені встановили, що океани поблизу полюсів особливо вразливі до деоксигенування. Причини цього вони поки що не з’ясували. Крім того, в тропіках розширюються так звані зони кисневого мінімуму, як на північ, так і на південь.
Навіть якщо глобальне потепління буде зупинено, пишуть автори, невідомо, чи вдасться повернути колишній рівень кисню в морській воді.