Клітинна терапія успішно запобігає рецидиву раку мозку
Лікування стовбуровими клітинами показало видатні результати в лікуванні гліобластоми – агресивного раку головного мозку, який у 90% випадків повертається навіть після багатоетапної терапії. Головна відмінність нового методу втому, що вченим вперше вдалося ідентифікувати рецептори-мішені дохірургічного втручання.
Зараз пацієнти з гліобластомою змушені протягом тижня після виявлення пухлини лягати в лікарню на операцію через високі ризики швидкого прогресування раку. Цей поспіх залишає мало часу для розробки терапевтичних засобів із власних клітин, пояснюють вчені. Для розв’язання проблеми вони використовували донорський біоматеріал і модифікували клітини за особливими характеристиками.
На першому етапі вченим вдалося ідентифікувати так звані «рецептори смерті» у ракових клітин, що циркулюють у кровотоку, повідомляється на сайті Медичного госпіталю Бригам енд Віменс. Потім вони модифікували столові клітини донорів для вивільнення білка, який зв’язується з цими рецепторами і провокує загибель клітин.
Експериментальна стратегія лікування продемонструвала високу ефективність на доклінічних моделях первинної та рецидивуючої гліобластоми: 100% лабораторних мишей вижили й прожили понад 90 днів після терапії. У групі контролю без застосування клітинної терапії тривалість життя була майже вдвічі нижчою. Безпека лікування була підтверджена у всіх випадках незалежно від застосування дозування.
Наразі вчені планують запустити клінічні дослідження. Сьогодні понад 90% пухлин гліобластоми рецидивують навіть після хірургічного втручання, променевої та хіміотерапії, тому застосування клітинної терапії в клінічній практиці може змінити існуючу невтішну статистику. Крім цього, технологію можна розширити на лікування різних типів солідних пухлин, підкреслюють автори. Її ефективність буде оцінена в подальших дослідженнях.
Інший експериментальний метод лікування раку використовує онколітичні віруси для боротьби з пухлиною. Його вже вивчають в рамках клінічних досліджень у людей з метастазуючим раком.