Корейці придумали непомітні мозкові імплантати, що дозволяють керувати мозком через смартфон
Звичайні мозкові імплантанти закінчувалися пучками проводів з голови та прив’язували пацієнта до громіздкої установки. Це ускладнювало проведення експериментів над тваринами при вивченні активності мозку, адже вони обмежували рухи та вимагали постійного живлення або частого хірургічного втручання для заміни батарей. Все міняє нова корейська розробка — пацієнт не відчує імплантат, а відразу почне реагувати на команди зі смартфона.
Запропонований вченими з інституту KAIST крихітний мозковий імплантат створений з біосумісних матеріалів і забезпечений антеною для збору електромагнітного випромінювання, яке перетворюється в електричну енергію. Тим самим батарею імплантату можна заряджати віддалено бездротовим способом, не турбуючи піддослідну тварину і не порушуючи безперервність ходу спостережень.
Крім того, імплантат отримав вбудований енергоефективний чіп Bluetooth та два мікронних світлодіодних джерела світла на найтонших зондах. Світлодіоди на зондах вводяться в задану зону мозку навпроти нейронів-мішеней. Спалахами світлодіодів можна керувати через простий додаток на смартфоні. Світло викликає збудження в нейронах-мішенях і змушує мозок тварини реагувати в залежності від того, які ділянки мозку дратуються.
Наприклад, в ході експерименту вчені вкололи піддослідному щуру з встановленим мозковим імплантатом кокаїн, а потім по команді зі смартфона заблокували його вплив на поведінку тварини. Подібним способом, вірять дослідники, можна буде навчитися боротися з нейродегенеративними захворюваннями людського мозку та вирішувати масу інших завдань по відновленню здоров’я людей.
Нові мозкові імплантати будуть непомітні, підуть в минуле турбота про заміну батарейок, управління за допомогою програми виявиться простим та зрозумілим. Супротивникам «чіпування» це навряд чи сподобається, але про діяльність мозку можна буде дізнатися трохи більше, і людству це напевно піде на користь.