Космічний апарат НАСА OSIRIS-REx побив рекорд за найбільшим зразком астероїда, коли-небудь зібраним у космосі
Матеріал, зібраний на астероїді Бенну, більш ніж удвічі перевищує мету місії.
Коли планувалася місія OSIRIS-REx до астероїда Бенну, команда мала на меті зібрати щонайменше 60 грамів матеріалу. Це була вимога для успішної місії. Як пишуть в IFLscience, схоже що OSIRIS-REx подвоїв успіх, адже він привіз додому 121,6 грама (4,29 унції) – найбільший зразок позаземного матеріалу з-за меж Місяця.
Повернення механізму збору зразків TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism) стало справжньою пригодою. Він був скинутий космічним апаратом у пустелі штату Юта, а потім перевезений до Космічного центру імені Джонсона НАСА. Там, у спеціальній чистій кімнаті, його почали відкривати. Мета полягала в тому, щоб уберегти його від будь-якого можливого земного забруднення.
У жовтні під час виймання великої каністри було виявлено каміння та пил загальною вагою 70,3 грама (2,48 унції). Команда ще навіть не дісталася до TAGSAM… і не змогла. Дві застібки в системі не зрушили з місця. Тож команді довелося придумати геніальний спосіб та нові інструменти, за допомогою яких можна було б дістатися зразків не заносячи забруднюючих речовин всередину. Минулого місяця їм це вдалося, і нарешті повний зразок був доступний.
Було оголошено, що матеріал Bennu буде розфасований у контейнери та переданий дослідникам для вивчення. Наукові установи з усього світу матимуть доступ до матеріалу, привезеного цією надзвичайною місією, і багато дослідників вже будують свої плани щодо дорогоцінного вантажу.
“Ми будемо переносити їх вручну. Або я, або мій колега поїдемо і заберемо їх з Космічного центру імені Джонсона”, – розповіла IFLScience професор Сара Рассел, член команди з аналізу зразків OSIRIS-REx з Музею природознавства в Лондоні. “Але Космічний центр імені Джонсона також із задоволенням надсилає їх кур’єром. Насправді нам довелося це відрепетирувати. Все в цій місії дуже добре відрепетирувано”.
Після того, як він опиниться у вчених, його проаналізують і порівняють з метеоритами та зразками, зібраними японськими місіями Hayabusa і Hayabusa-2 з астероїдів Ітокава та Рюгу відповідно.
“Перший зразок, який ми отримаємо, буде маленьким флаконом з крихітними шматочками порошку, і ми виберемо з нього шматочки та проскануємо їх за допомогою комп’ютерної томографії, щоб подивитися на їх структуру і отримати уявлення про їх склад”, – розповів професор Рассел.
“Потім ми помістимо його в електронний мікроскоп, який дозволить нам скласти карту елементів. Таким чином, ми побачимо, які елементи містяться в ньому, і це скаже нам, на які мінерали ми дивимося. Ми проведемо рентгенівську дифракцію, яка вивчить кристалічну структуру. І все це дасть нам уявлення про те, що це за об’єкт”.
Каталог того, що зможуть запросити вчені, буде доступний через кілька місяців. Але 70 відсотків зразка буде збережено для майбутнього аналізу. Це аналогічно 60 відсоткам, які були збережені з “Хаябуса-2”, коли він повернувся зі зразками астероїда Рюґу у 2020 році.