Китай планує створити супутниковий інтернет в дусі SpaceX Starlink швидше за інших
Китай, очевидно планує агресивно створювати власне угрупування низькоорбітального сузір’я супутників для розгортання інтернет-послуг на кшталт SpaceX Starlink.
Наприклад, 7 березня член Національного комітету Китайської народної політичної консультативної конференції та директор науково-технічного комітету аерокосмічної науково-технічної групи Бао Веймінь (Bao Weimin) заявив в інтерв’ю китайським ЗМІ: «Китай планує і створює космічні інтернет-супутники та вже запустив тестові апарати. Ми також створимо національну компанію супутникової мережі, яка буде відповідати за координацію планування та роботу космічної супутникової інтернет-мережі».
У 2020 році супутниковий інтернет був включений у сферу дії Нової ініціативи Китаю в області інфраструктурної політики, що може привести сектор до вибухового зростання. Побудова низькоорбітального супутникового угруповання має набагато більше потенційних застосувань, ніж просто надання широкосмугового зв’язку в сільських або малонаселених районах. Така мережа також може застосовуватися для поліпшеної навігації автономного транспорту, дистанційного зондування Землі за допомогою датчиків та камер, розширення можливостей 5G й інших самих різних галузей промисловості.
За словами Се Тао, засновника компанії Beijing Commsat Technology Development, якщо Китай інвестує 100 млрд юанів (15,4 млрд доларів) в інфраструктуру (розробка та запуск супутників, а також наземні засоби), дохід таких операторів супутникової мережі може досягти 200 мільярдів юанів, а розмір ринку наземних терміналів та промислових послуг, що базуються на супутниковому Інтернеті, можна оцінити в 700 мільярдів юанів.
Він прогнозує, що в майбутньому на низькій орбіті Землі може бути розгорнуто близько 100 000 супутників. Ця кількість враховує 50-60 тис. американських супутників, 30-40 тис. китайських та 10-20 тис. з інших країн, таких як Великобританія, Індія та Росія. Наразі SpaceX запустив трохи більше ніж 1000 супутників за півтора року, але, очевидно, темпи зростатимуть.
Прогноз щодо 100 000 низькоорбітальних супутників зроблений на найближче майбутнє та передбачає, що використовуватися вони будуть тільки для розгортання супутникового доступу до широкосмугового інтернету. У більш пізній період можуть з’явитися і низькоорбітальні угруповання, створювані для інших цілей, включаючи моніторинг погоди та інфраструктури.
Beijing Commsat Technology позиціює себе в якості постачальника послуг для всієї галузевого ланцюжка низькоорбітальних малих супутників. Компанія надає універсальні послуги для операторів, починаючи з проєктування і серійного виробництва супутників та закінчуючи створенням терміналів й консультуванням за моделями експлуатації. Компанія обслуговує клієнтів у сфері охорони навколишнього середовища, землі та ресурсів, розумного сільського господарства, транспорту та логістики, розумного уряду, наукових досліджень й освіти.
Компанія завершила в Таншані (міський округ у китайській провінції Хебей) будівництво першої черги заводу з виробництва супутників і, як очікується, вступить у стадію дослідної експлуатації в кінці червня цього року. Після завершення будівництва, завод буде здійснювати швидке, недороге та гнучке масове виробництво супутників класу 50-700 кілограмів.
Компанія Beijing Commsat Technology була заснована у 2015 році. У лютому та грудні 2018 року вона успішно запустила супутники Junior Star One та сім Ladybug Series, завершивши системні випробування супутникового Інтернету речей. На початку 2021 року його отримала чергові, вже сьомі за рахунком, стратегічні інвестиції в розмірі мільярда юанів від Китайського інвестиційного фонду з розвитку інтернету.