Китай успішно випробував космічний буксир для очищення орбіти від сміття, але його маневри насторожили США
У космосі поруч із Землею стало досить тісно, щоб супутники на орбіті могли пересуватися як і будь-куди, особливо без попереднього повідомлення міжнародного співтовариства. Тим не менш, таке трапляється і зазвичай стосується військових та експериментальних космічних платформ. Так, днями з’ясувалося, що Китай здійснив неоголошений маневр апаратом, ідентифікованим як буксир для обслуговування супутників на орбіті.
Супутник “Шицзянь-21” (SJ-21) запущений у космос у жовтні минулого року. Представники космічної галузі Китаю не приховували, що апарат використовуватиметься для зведення космічного сміття з орбіт базування. Американські структури стеження за космічними об’єктами на орбіті Землі стежили за апаратом. За даними спостереження, 22 січня “Шицзянь-21” залишив орбіту базування поблизу геосинхронної орбіти та зблизився з мертвим супутником Compass G2 на орбіті ГСО.
Зближення «Шицзянь-21» із супутником Compass G2 та його захоплення проходили вдень і не могли спостерігатися у земні телескопи. Компанія ExoAnalytic Solutions, яка здійснює стеження за супутниками та космічним сміттям на орбіті Землі, змогла відстежити лише момент відділення «Шицзянь-21» від Compass G2 на орбіті поховання, приблизно на 300 км вище за геосинхронну орбіту. Тим самим виходить, що супутник «Шицзянь-21» зіграв роль космічного буксира, спустившись на геосинхронну орбіту, зачепивши там супутник, який відпрацював своє, і відвів його на орбіту поховання, де старе космічне залізо нікому не заважатимуть, після чого став готовий до наступної місії.
Американських військових турбує наявність у Китаю подібних технологій, оскільки космічні буксири можуть не тільки очищати місце на орбіті, а й зводити з орбіт військові супутники потенційних супротивників. Особливий переполох викликав запуск супутника «Шицзянь-17» із роботизованою рукою, яка без стикувальних вузлів могла б захоплювати будь-які американські супутники та знищувати їх. Подібне у США вважають неприпустимим і закликають приступити до вироблення міжнародних правил щодо поведінки на орбіті, включаючи роботу з космічним сміттям.
Додамо, у США система з буксирування та обслуговування супутників уперше випробувана у квітні 2020 року у вигляді розробки Mission Extension Vehicle 1 корпорації Northrop Grumman. Апарат MEV-1 успішно стикувався з супутником Intelsat 901 (IS-901) і вивів його на нову орбіту для продовження термінів роботи ще на 5 років.