Китай встановив новий рекорд тривалості термоядерного синтезу – 101 секунда при 120 млн градусів
За повідомленням китайських джерел, досвідчений термоядерний реактор HL-2M Tokamak в науковому центрі Ченду встановив абсолютний світовий рекорд за тривалістю штучної термоядерної реакції. При температурі 120 млн ° C реакція підтримувалася 101 секунду. Встановлений корейцями попередній рекорд – 20 секунд при 100 млн ° C – побитий остаточно і безповоротно. Нові відкриття не за горами.
Реактор HL-2M прийнятий в експлуатацію в грудні минулого року. Нова установка дозволила в три рази підняти температуру в робочій зоні, де в магнітних полях утримується розігріта плазма. Установка дозволяє нагрівати плазму до 150 млн ° C і навіть вище. З нагріванням плазми до 160 млн ° C реактор працював 20 секунд. Видається малоймовірним, що хтось найближчим часом зможе побити поставлені в Китаї рекорди.
На основі проекту HL-2M, який також має назву EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), передбачається зібрати наукові дані для створення прототипу промислового термоядерного реактора до 2035 року, початок будівництва якого заплановано на поточний рік, і створити повноцінну індустрію термоядерної енергетики в Китаї до 2050 році. Очікується, що HL-2 дозволить утримувати розігріту до 100 млн ° C плазму протягом 1000 секунд (приблизно 17 хвилин).
Також досліди на HL-2M допоможуть отримати цінну інформацію для запуску й експлуатації термоядерного реактора ITER, який співдружність країн будує на півдні Франції. Завершення будівництва реактора ITER очікується до 2025 року з висновком на повну потужність до 2035 року.