Китай запропонував астрономам усього світу альтернативу радіотелескопу Аресібо
Астрономи всього світу готуються до паломництва в Китай. Після краху радіотелескопу «Аресібо» в Пуерто-Ріко іншої альтернативи не залишається. Китай став єдиною країною, у якій на озброєнні є найсучасніший радіотелескоп з величезним 500-метровим дзеркалом. Зміцнення наукових зв’язків, сподіваються в Китаї, розтопить свіжий лід у відносинах між Заходом та Сходом.
Радіотелескоп Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) або, українською, «Сферичний телескоп з п’ятсотметровою апертурою» введений в експлуатацію у 2016 році. Відзначимо, це радіотелескоп із суцільною апертурою, схожий на той, який працював в Пуерто-Ріко з меншим 305-метровим дзеркалом. Ще один великий радіотелескоп є в Росії — з антеною діаметром 576 м — але у нього решітчаста, а не суцільна антена, що накладає обмеження на чутливість та й інші робочі характеристики.
Радіотелескоп FAST призначений для вивчення формування та еволюції галактик, пошуку темної матерії та рішення інших наукових завдань. Зокрема, китайці вже використовують цей інструмент для пошуку сигналів від позаземних цивілізацій. Можливостей радіотелескопу вистачає, щоб вловити радіосигнал від найближчих до нас екзопланет з вихідною потужністю від 70 ГВт. Тим самим отримати доступ до FAST виявиться привабливим для фахівців з пошуків позаземного життя.
Заявки з проєктами від іноземних вчених почнуть приймати з першого квітня цього року. Оскільки очікується ажіотаж, створюється спеціальна відбіркова комісія, яка визначатиме пріоритетні проєкти. Китайський інструмент почнуть надавати іноземним фахівцям не раніше серпня. Для них дозволено віддавати 10% робочого часу радіотелескопу. Чи буде стягуватися плата, поки невідомо. Обслуговування радіотелескопу коштує величезних грошей. Наприклад, для фокусування на новий об’єкт сегменти дзеркала треба повернути на потрібний кут, чим займаються понад 2000 гідравлічних насосів.