Китайські технологічні гіганти тихо відмовляються від ведення бізнесу з росією
Китайські технологічні компанії без офіційних заяв поступово припиняють роботу в росії через санкції з боку США та постачальників компонентів, попри заклики Пекіна протистояти іноземному тиску, пише видання The Wall Street Journal, посилаючись на свої джерела.
За даними цих джерел, кілька великих китайських компаній, що домінують на російському ринку, згортають постачання до росії, при цьому не роблячи офіційних оголошень про це. Як приклади проводиться Lenovo, яка випускає ПК та ноутбуки, а також Xiaomi, що випускає смартфони та різну побутову техніку.
Видання вказує, що на відміну від західних компаній, китайський бізнес вважає за краще не робити офіційних заяв про свою позицію щодо конфлікту в Україні, оскільки влада Китаю не погоджується з введенням антиросійських санкцій Заходом. Попри це, винятки також трапляються. Наприклад, виробник дронів DJI Technology минулого місяця пішов на незвичайний для китайської компанії крок і офіційно оголосив про зупинення діяльності в росії та Україні.
За даними WSJ, обсяг китайського експорту технологічної продукції в росію у березні сильно знизився у порівнянні з лютим. З посиланням на найсвіжіші статистичні дані КНР видання вказує, що постачання ноутбуків з Китаю до росії впало більш ніж на 40%, постачання смартфонів скоротилося майже на 66%, а телекомунікаційного обладнання – на 98%. Водночас WSJ додає, що зовнішня торгівля Китаю з іншими країнами також була обмежена через новий спалах коронавірусу і пов’язаний з ним локдаун в Шанхаї — великий технологічний і промисловий центр країни.
На китайських виробників тиснуть не тільки санкції США, але й ризик втратити західних постачальників компонентів, які наполягають на тому, щоб китайські компанії дотримувалися нових правил. Вони хочуть переконатися, що кінцева продукція з їх компонентами не потрапить до росії, проти якої було введено численні санкції, зазначає видання.
Міністерство торгівлі Китаю в березні визнало, що санкції порушили торгівлю Китаю та росії, але при цьому закликало місцевих виробників “не піддаватися зовнішньому тиску і не робити необдуманих публічних заяв”.
Різке скорочення китайського експорту технологічної продукції в росію в березні підкреслює масштабний характер західних санкцій та їх здатність проникати вглиб ланцюжків поставок і примушувати виробників з різних країн їм підкорятися, навіть якщо офіційний уряд цих країн може бути проти цих санкцій, пише WSJ.
Зазначається, що Китай розширив свій набір заходів для протидії західним санкціям, які включають правила, які зобов’язують китайські компанії не дотримуватися іноземних санкцій, якщо держава знайде їх несправедливими. Проте Пекін досі не видав жодної такої ухвали. Аналітики пояснюють це тим, що Китай інакше ризикує втратити найбільш пріоритетні для нього та його продукції ринки.
“Якщо китайські компанії втратять доступ до ключових постачальників, то це стане для них катастрофою, і тому можна зрозуміти їхню мотивацію”, – вважає головний виконавчий директор дослідницької Canalys Стів Брейзер (Steve Brazier).