Китайський 6G показав швидкість 1 Тбайт/с на новому типі міліметрових хвиль
Інженери з Університету Цинхуа та Шанхайського університету досягли рекордної швидкості бездротової передачі інформації за допомогою нового типу міліметрових хвиль. Використовуючи експериментальну 6G-мережу, вчені відправили 1 Терабайт даних на відстань в один кілометр всього за одну секунду, повідомляє SCMP. Автори пояснили свій успіх «новим виміром у бездротовій передачі даних» — вихровими міліметровими хвилями, які до цього не використовуються в радіозв’язку через свою хаотичність.
Розробники реалізували свій експеримент в одному з комплексів для проведення зимових Олімпійських ігор в Пекіні. Команда застосувала унікальний передавач для створення сфокусованого вихрового променя і високопродуктивну приймальну установку для прийому та обробки сигналу. Новий сенсор змусив вихрові хвилі обертатися в трьох різних режимах і, таким чином, нести більше інформації. Водночас друга система «ловила» і швидко декодувала всі вхідні дані.
У результаті вчені отримали станцію бездротової передачі, яка працює на швидкості в 1 Тбайт/с. За словами учасників проєкту, лише одна така бездротова лінія здатна одночасно транслювати понад 10 тис. відеопотоків у високому дозволі. Це рекорд не тільки в порівнянні з популярними 4G-мережами, але і з найбільш сучасними 5G-станціями – нова 6G-мережа працює приблизно у 20 разів швидше, заявили розробники.
Як пояснили вчені, сучасні мобільні пристрої покладаються на електромагнітні хвилі, які поширюються «подібно до кругів у ставку». Інформація від цих хвиль рухається вгору і вниз — з математичної точки зору хвилі такого типу працюють лише у двох вимірах. У той час вихрові хвилі, застосовані в новому експерименті, пропонують тривимірну форму, що нагадує смерч.
Головна проблема вихрових хвиль полягає в тому, що їх розмір збільшується з відстанню, чим більше дистанція до приймача, тим складніше вловити всю необхідну інформацію. Але з новим передавачем китайським інженерам вдалося сфокусувати вихрові промені й точно направити їх з точки «А» в точку «Б». Цей підхід прискорить комерціалізацію 6G і відкриє безліч нових застосувань для бездротових мереж, упевнені вчені.
«Найцікавіше — це не тільки швидкість. Йдеться про введення нового фізичного виміру, який може призвести до абсолютно нового світу з майже необмеженими можливостями», — розповів один з авторів проєкту. Він також додав, що зараз комерційне розгортання 6G призначене на 2030 рік, але завдяки новій системі китайські військові зможуть впровадити цю технологію у свої проєкти значно раніше.