Китайський двигун Sodramjet дозволить потрапити в будь-яку точку світу всього за дві години
Вчені з Китайської Академії наук успішно протестували в аеродинамічній трубі прототип двигуна нового покоління, який відразу розігнали до дев’яти швидкостей звуку. І це менше половини його потенціалу – за розрахунками, з такою силовою установкою літаки зможуть літати на швидкостях в 16 Мах, що дозволить легко підніматися в ближній космос і досягати будь-якої точки на планеті за лічені часи.Технологія отримала назву «Sodramjet», абревіатура від «прямоточний повітряно-реактивний двигун з похилою ударною хвилею».
Поява Sodramjet стало наслідком спроби вирішити одну з принципових проблем в розробці прямоточних ПРД. Для зниження маси літаків конструктори вирішили прибрати дуже важку каністру з киснем і черпати газ прямо з навколишнього повітря. Однак швидко з’ясувалося, що домогтися рівномірного надходження кисню в камеру згоряння вельми проблематично. А головним ворогом інженерів стали виникаючі на шалених швидкостях ударні хвилі, які погрожували зруйнувати двигун.
Китайські вчені на чолі з Цзян Цзунлінем реалізували те, що придумали в НАСА ще в 1980-х, але далі теорії справа тоді не дійшла. Вони зуміли змусити ті самі ударні хвилі працювати в унісон з камерою згоряння і проштовхувати в неї кисень з гіперзвуковою швидкістю. Деталі процесу не розкриваються, але як пишуть в ЗМІ, «чим швидше працює двигун, тим ефективніше спалюється основне водневе паливо».
Новий двигун буде значно менше і легше існуючих ГПВРД, а тому політ з ним через половину світу без дозаправки виглядає цілком реальним. Але це явно не перспектива найближчого майбутнього, прототип лише демонструє працездатність технології. Появи повноцінного літакового Sodramjet – двигуна в Китаї поки не обіцяють, але відзначають – світ вступив в епоху гіперзвукових польотів, тому таких новинок буде з’являтися все більше.