Китайський робот вирушить на Місяць за грунтом
Вперше за майже півстоліття людство привезе з Місяця чергову порцію ґрунту. Цього разу це зроблять китайці.
За інформацією китайських ЗМІ, менш ніж через тиждень, 23 листопада 2020 року, із космодрому Веньчан на острові Хайнань відбудеться запуск китайського місячного апарату «Чан’е-5».
Головна роль цієї події полягає в тому, що «Чан’е-5» вперше за останні більш ніж 44 років привезе з Місяця проби ґрунту – до нього це останній раз зробив радянський апарат «Луна-24» в 1976 році. Втім, його вийшло зовсім трішки – три радянських апарати доставили всього 324 грами. Куди більше, кілограмами, привозили місячний ґрунт екіпажі кораблів «Аполлон», але до цих зразків китайські вчені доступу не мають. Американський уряд забороняє НАСА працювати з ними. Китайці, відповідно, вирішили самі добути собі матеріал для досліджень. Чи будуть вони ділитися ним з іноземними колегами – поки невідомо.
«Чан’е-5» сяде на краю океану Бур, в районі гір Рюмкер. Це вулканічне утворення яке з’явилося, на думку вчених, близько 1,3 мільярда років тому, взятий в тому районі ґрунт буде самим «молодим» з видобутого на Місяці. Забір буде проводитися з глибини до двох метрів, всього планується набрати та відправити на Землю два кілограми породи. Щоб уникнути впливу екстремально низької температури, «Чан’е-5» повинен впоратися з повним циклом досліджень за один місячний день (близько 14 земних діб) і відправити зразки до настання темряви.
Спочатку запуск апарату був запланований ще на 2017 рік, але через велику масу (8200 кг) йому підходила лише найпотужніша з китайських ракет-носіїв, «Чанчжен-5». З нею ж виник ряд технічних проблем, які зажадали істотної переробки конструкції й затримали виконання запланованих з її участю програм на кілька років.