Китайські інженери створили найтепліший светр у світі, зімітувавши хутро білих ведмедів (фото)

Команді інженерів-хіміків із Чжецзянського університету (Китай) вдалося зробити волокно з аерогелю та зв’язати з нього светр. Тести показали, що такий одяг дозволяє зберігати тепло краще за светри з традиційних матеріалів.

Аерогель – особливий вид гелів різних матеріалів, у яких рідину замінили повітрям. Їх винайшли ще в 1930-х і використовували в різних цілях — від теплоізоляції та збору небезпечних розлитих хімікатів до створення пасток для космічного пилу на міжпланетній станції NASA «Стардаст». При цьому важить аерогель лічені грами при розмірі з долоню.

З огляду на можливості аерогелів до теплоізоляції, створення одягу з них давно приваблювало вчених. Але перетворити аерогель на волокно складно через недостатню вологонепроникність і міцність. Але китайським вченим вдалося розібратися з обома вадами.

За натхненням звернулися до шерсті білих ведмедів. Дослідники звернули увагу, що тварини здатні зберігати тепло при екстремально низькій температурі завдяки шерсті, яка пориста всередині, але щільна зовні. Щоб відтворити ці властивості, вони зробили інкапсульовані волокна аерогелю – взяли вихідну речовину, обертали її в замороженому вигляді, а потім запустили процес золь-гель, щоб зробити власне аерогель. Його піддали сублімаційному сушінню і покрили напівтвердою оболонкою.

На виході вийшли тонкі круглі у поперечнику волокна, довжину яких можна регулювати. Ці волокна не вимагали подальшої обробки: з них відразу можна в’язати светр, що й зробили автори.

Готовий светр випробували за температури -20°C. Термоізоляційні властивості виявилися вищими, ніж в одягу з вовни, пуху та бавовни. Результати також показали, що одяг з аерогелевих волокон можна розтягувати та фарбувати без шкоди формі та властивостям. Щоб перевірити зносостійкість, светр 10 тисяч разів розтягували і зазначили, що він практично не постраждав.

Про використання таких волокон в одязі масового виробництва поки не повідомляється — але можливо, що вже за кілька років поряд із вовняними светрами в магазинах можна буде знайти й аерогелеві.

Джерело t4

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше