Landsat 9: США запустили самий потужний супутник зондування Землі
Найпотужніший в історії супутник дистанційного зондування Землі Landsat 9 запустили Сполучені Штати. Йдеться про новинку з сімейства Landsat – саме ці супутники забезпечують безперервне зображення Землі останні півстоліття. Landsat 9 обертатиметься навколо Землі на дистанції в 700 кілометрів над полюсами, він буде повністю знімати всю планету кожні 16 днів.
У понеділок, 27 вересня 2021 року, ракета-носій Atlas V компанії United Launch Alliance здійнялася в небо з території бази Ванденберг, Каліфорнія, США. Задача “Атласу” полягала у тому, щоб вивести на орбіту супутник Landsat 9. Через 83 хвилини від супутника був отриманий сигнал, який свідчив про нормальну роботу апарату. Тепер зонд буде довгі роки працювати на благо людства, фотографуючи поверхню Землі у різних діапазонах.
Запуск супутника пройшов при сприятливих умовах. Апарат, як і планувалося, відокремився від ракети-носія через приблизно 80 хвилин після старту. Запуск був запланований на 16 вересня, проте був відкладений на тиждень через високий попит на скраплений кисень для лікування пацієнтів з COVID-19. NASA відповідало за створення і запуск Landsat 9, хоча керувати супутником і обробляти отримані з нього дані буде Геологічна служба США.
Місія вартістю близько $750 мільйонів є дев’ятою за рахунком в програмі Landsat і, як і всі попередні, продовжить виконувати роль програми з моніторингу земельних ресурсів. Landsat 9 замінить застарілий Landsat 7, запущений в 1999 році, і буде працювати в парі з Landsat 8, запущеним у 2013 році. Супутники в парі зможуть повністю знімати Землю кожні вісім днів.
Landsat 9 зрештою вийде на задану орбіту, яка пройде над полюсами нашої планети на висоті 705 км. Супутник оснащений двома науковими інструментами – Operational Land Imager 2 (OLI-2) і Thermal Infrared Sensor 2 (TIRS-2) – які здатні виявляти найдрібніші зміни в озерах, річках, лісах і морях по всьому світу, аналізуючи світло, відбите від планети. На думку вчених, Landsat є найбільш економічно ефективною програмою в галузі наук про Землю. Landsat 8 і Landsat 9 допоможуть відстежувати зростання міст, лісовий покрив і відступу льодовиків, а також ряд інших природних явищ. Супутники сімейства Landsat роблять знімки земної кулі з 1972 року, забезпечуючи дослідників з усього світу безперервним записом даних про екосистеми планети.
Варто відзначити, що вчорашній запуск ознаменував 145-й політ Atlas V. Крім Landsat 9 ракета доставила в космос чотири крихітних кубсата, які також будуть використовуватися в дослідницьких цілях. Цей політ ознаменував двохтисячний запуск з бази Ванденберг з 1958 року. 16 грудня 1958 з цієї бази була запущена ракета Thor. Ванденберг переважно використовується для полярних запусків, націлених на орбіти з великим нахилом.