Лапароскопічна холецистектомія (видалення жовчного міхура)

Що це за процедура

Лапароскопічна холецистектомія – це операція з видалення жовчного міхура через невеликі проколи на тілі. Хірургічне втручання назначається у ситуаціях, коли хронічні захворювання та ураження жовчного міхура призводять до втрати функціональності органа, небезпечних наслідків для здоров’я людини.

Операція призначається у плановому порядку, лише після ретельної діагностики та дослідження стану жовчного міхура. Через незбалансоване харчування, інфекційні хвороби та інші несприятливі фактори жовчний міхур може втратити природну функцію акумулятора жовчі, що може змусити проводити лапароскопічну холецистектомію.

Коли доцільно проводити операцію

Видалення жовчного міхура – оперативне втручання, яке доцільно виконувати в наступних випадках:

  • прогресування жовчнокам’яної хвороби з появою больових приступів;
  • розвиток хронічного холециститу без утворення конкрементів;
  • випадки гострих проявів холециститу;
  • зміна стінок органа (так званий фарфоровий міхур);
  • ускладнення проходження жовчі по жовчовивідним шляхам.

Фінальне рішення щодо необхідності проведення лапароскопічної холецистектомії приймає лікар тільки після комплексної діагностики, яка включає клінічні аналізи сечі і крові, УЗД органів черевної порожнини, інші дослідження для доповнення картини. Переваги, які отримає пацієнт після видалення жовчного міхура, мають переважати можливі небезпечні наслідки.

Як проходить оперативне втручання

Лапароскопічна методика – це сучасна технологія, яка дозволяє видаляти жовчний міхур без великих розрізів тканин та суттєвої втрати крові. Перед операцією призначається жорстка дієта, втручання проходить під загальною анестезією за наступними етапами:

  1. введення троакарів (хірургічних інструментів) через чотири проколи на череві разом з джерелом освітлення та мініатюрною камерою;
  2. виявлення дна жовчного міхура та перетинання протоки для відводу жовчі (накладання спеціальної кліпси);
  3. перев’язка судин, які живлять міхур;
  4. відділення органа від очеревини та ложа печінки;
  5. введення у черевну порожнину спеціального контейнера, в який поміщають видалений орган та виводять з організму;
  6. контроль стану операційного поля та видалення троакарів;
  7. зашиття проколів або накладання на них пластирної пов’язки.

На проведення лапароскопічної холецистектомії кваліфікованому хірургу потрібно приблизно 40 хвилин. Процедура дозволяє позбутись від жовчного міхура без ризику ускладнень, без суттєвого пошкодження тканин. У цьому випадку пацієнт проводить у стаціонарі не більше трьох днів, може повернутись до повноцінного життя вже через 5-7 днів.

Джерело: сайт bilyak.com.ua

*****

Увага! Матеріал в рубриці здоров’я носить виключно інформаційний характер. Для визначення діагнозу та методитики лікування зверніться до лікаря. Будь ласка, не використовуйте інформацію викладену на цьому сайті для самолікування. Ви можете зашкодити собі!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше