Литва створить своє виробництво чіпів – допоможе їй у цьому Тайвань
Технологічна компанія Teltonika має намір збудувати у Литві підприємство з випуску напівпровідників. Очікується, що його буде створено за підтримки тайванських колег і використовуватиме тайванські технології, а запрацює вже 2027 року. Влада Литви оголосила про намір країни стати великим гравцем на ринку напівпровідників.
Як повідомляє Reuters, Тайвань пообіцяв Литві допомогти витримати економічний тиск Китаю — він почався після того, як Литва, всупереч негласно прийнятій майже у всьому світі практиці, фактично дозволила відкрити Тайваню посольство у Вільнюсі у листопаді 2021 року.
За даними Teltonika, рішення розпочати виробництво у 2027 році є частиною плану співпраці з тайванським Дослідницьким інститутом промислових технологій (ITRI), проект оцінюється в 14 млн євро, включаючи грант 10 млн від тайванського Міністерства закордонних справ. Про можливість співпраці Тайваню з країнами Східної Європи, включаючи Литву, у питаннях випуску мікрочіпів йшлося ще наприкінці 2021 року.
За словами представників литовської влади, Тайвань допоможе Литві швидко рухатися вперед, відповідати найсильнішим світовим гравцям та досягти амбітних цілей. Втім, поки що обсяги фінансування навряд чи дозволяють серйозно претендувати на лідируючі позиції в напівпровідниковій галузі.
Китай у відповідь на дії Литви офіційно знизив рівень дипломатичних відносин, фактично припинив з нею торгівлю і чинив тиск на транснаціональні компанії, щоб ті виключили з європейської країни свої ланцюжки поставок. У відповідь Євросоюз оскаржив дії Піднебесної через Світову організацію торгівлі (СОТ), звинувативши Китай у дискримінаційних торгових практиках проти її учасника.
Так чи інакше, обсяг торгівлі Литви з Тайванем у 2022 році зріс на третину. Крім угоди щодо напівпровідників укладено й інші угоди. Виробник модулів сонячних енергетичних елементів SoliTek анонсував отримання кредиту в 8 млн. євро від тайванського Eximbank, а біотех-стартап Oxipit отримає 3,5 млн. євро інвестицій від фонду Taiwania Capital. Чи допоможуть такі інвестиції боротися з бойкотом країни з боку Китаю, буде помітно вже найближчими роками.