Майнери криптовалюти Raptoreum викликали дефіцит чіпів AMD Ryzen через великий кеш L3
Raptoreum сколихнула світ криптовалют, оскільки її майнінг оптимізовано під використання ресурсів центральних процесорів, що вітається у співтоваристві противників ASIC-систем. Найбільш ефективними чіпами при майнінгу цієї валюти є AMD Ryzen 9 і Threadripper через великий розмір кешу L3. У результаті майнери Raptoreum вже спричинили дефіцит процесорів на Amazon.
Спочатку проект Raptoreum був націлений на те, щоб покласти край пануванням систем ASIC або FPGA в майнінгу біткоїну та інших криптовалют на основі алгоритму SHA-256. Тому розробники Raptoreum перейшли на CPU-майнінг, використовуючи алгоритм GhostRider – комбінацію Cryptonite та x16r з більш інтенсивною рандомізацією.
Найбільший розмір кешу L3 зустрічається в процесорах Ryzen Threadripper і Epyc 7742, проте AMD виробляє їх у недостатньому об’ємі, тому стандартним рішенням стали серії Ryzen 9 5000 і 3000. Примітно, що майнери віддають перевагу 12-ядерній моделі Ryzen0, 9 3950X або 5950X через нижчу ціну при тому ж розмірі кеша L3 в 64 Мбайт.
Середня швидкість Ryzen 9 3900X та 5900X становить близько 5100 хеш/с. Хешрейт можна підвищити за допомогою розгону, проте це не завжди має сенс, оскільки з ним зростає й енергоспоживання. Криптовалюта Raptoreum вже обігнала Monero у прибутковості майнінгу. Очікується, що AMD в найближчому майбутньому уповільнить зниження цін, оскільки CPU-майнери забезпечать високий попит.