Марсохід Perseverance виявив на Марсі органіку
Марсохід NASA Perseverance знайшов на Червоній планеті «будівельні блоки» життя – вуглецевмісні органічні хімічні речовини. Вони були виявлені в деяких досліджуваних ровером породах на дні кратера Єзеро на Марсі. Про це повідомили члени місії у середу, 15 грудня.
Важливо, що не йдеться про виявлення життя на Марсі. Органічні речовини можуть вироблятися як біологічним, і небіологічним способом. Дослідникам належить зробити ще багато роботи, щоб з’ясувати, у ході яких процесів утворилися з’єднання, знайдені в кратері Єзеро. Perseverance збирає на Марсі зразки, які будуть доставлені для подальших досліджень на Землю в рамках спільної кампанії NASA та Європейського космічного агентства, можливо вже у 2031 році. До того не можна буде точно сказати, що спричинило утворення виявлених органічних сполук.
Нагадаємо, що Perseverance досяг поверхні Марса в лютому. Він розпочав свою дослідницьку діяльність на дні кратера Єзеро, в якому в давнину знаходилося велике озеро та дельта річки. Марсохід має дві основні цілі: пошук ознак стародавнього життя на Марсі та збір матеріалу для відправки на Землю.
Органічні речовини були виявлені всередині деяких порід, а також у пилу на поверхні деяких каменів, повідомили офіційні особи у заяві у середу. Зазначається, що аналогічні органічні речовини виявили марсохід Curiosity, який з серпня 2012 року досліджує кратер Гейл шириною 154 км. Проте результати діяльності Perseverance дозволяють скласти карту органічних речовин усередині гірських порід, що допоможе зрозуміти середовище, у якому утворилася органіка.
Інструмент Perseverance під назвою PIXL (Планетарний інструмент для рентгенівської літохімії) також дозволяє сфокусувати увагу на цьому стародавньому середовищі. Аналіз PIXL абразивної породи на ділянці Езеро під назвою Південний Сейт виявив достаток кристалів олівіну у поєднанні з кристалами піроксену. Така текстура вказує на те, що кристали росли і осідали в магмі, що повільно остигає – наприклад, в товстому потоці лави, лавовому озері або магматичному осередку. Потім каміння піддавалися дії води, завдяки чому вчені зможуть датувати події в Єзеро, краще зрозуміти період, коли вода була поширена на Марсі, і розкрити ранню історію планети.
Perseverance допомагає вирішити цілу низку загадок, пов’язаних з історією Марса. Наприклад, у середу команда місії випустила першу радіограму марсохода, знімок надр Червоної планети на глибині 10 метрів, створений за допомогою даних, отриманих за допомогою радіолокаційного приладу.