Марсоліт зробив четвертий політ — швидше, далі та довше
Марсіанський вертоліт «Винахідливість» (Ingenuity) масою 1,8 кг піднявся 30 квітня о 17:49 за київським часом з дна кратера Єзеро на Марсі та зробив свій четвертий, найскладніший політ на Червоній планеті.
Нагадаємо: спочатку політ був призначений на вчора, але не відбувся з технічних причин. Але вже сьогодні команда повідомила в Twitter: «Успіх. Марсіанський вертоліт здійснив свій четвертий політ, рухаючись далі та швидше, ніж будь-коли раніше. Він також зробив більше фотографій, пролітаючи над поверхнею Марса. Ми очікуємо, що ці зображення будуть отримані в пізнішій передачі даних, але камера Hazcam марсохода “Наполегливість” (Perseverance) вже надіслала знімок, зроблений під час польоту».
За словами членів вертолітної команди, якщо все пройшло за наміченим планом, дрон зробив 60 фотографій за допомогою навігаційної камери, спрямованої вниз, і п’ять знімків — за допомогою 13-мегапіксельної кольорової камери під час свого четвертого польоту. До речі, недавно JPL опублікувала міні-відео з навігаційної камери, зроблене під час 3-го польоту:
The aerial journey continues!?
The #MarsHelicopter will soon embark on a new operations demonstration phase. It’ll shift its focus from proving flight is possible on Mars to demonstrating flight operations that future aerial craft could utilize. https://t.co/wH9OHZvIjv pic.twitter.com/Is50qZWhhk
— NASA JPL (@NASAJPL) April 30, 2021
Поки не ясно, чи зробить «Винахідливість» знімок марсохода «Наполегливість» з повітря — під час третього польоту ровер потрапив на одну з фотографій. Так чи інакше, на борту «Наполегливості» є два мікрофони, і сьогодні ровер вперше спробував записати звук польоту дрона.
Марсоліт «Винахідливість» досяг всіх своїх технологічних цілей під час попередніх трьох випробувальних польотів, які пройшли 19 квітня, 22 квітня та 25 квітня. Тому під час четвертого запуску оператори вирішили піти далі: дрон піднявся на 5 метрів, подолав відстань у 266 метрів і досяг максимальної швидкості в 13 км/год, протримавшись у повітрі 117 секунд. Раніше максимальною відстанню було 100 м, швидкість — 7,2 км/год, а час польоту — 80 секунд (висота зльоту при цьому не збільшилася).
JPL довела, що польоти в марсіанській атмосфері цілком можливі й тепер переходить до демонстраційної фази, під час якої спробує зрозуміти, як спостереження з повітря та інші технічні можливості подібної апаратури зможуть допомогти в майбутніх місіях.
Нагадаємо: ровер «Наполегливість» (Perseverance) розміром з автомобіль приземлився всередині кратера Єзеро діаметром 45 кілометрів 18 лютого — тоді вертоліт масою 1,8 кг ще був міцно закріплений на днище марсохода в складеному стані. Після скидання кожуха «Наполегливість» розгорнув «Винахідливість», довів заряд батарей вертольота до 100%, вивантажив його на поверхню Марса і від’їхав на невелику відстань, давши можливість сонячного світла досягти вертольота, що живиться від сонячних батарей. До цього моменту дрон живився від марсохода, а після перейшов на отримання енергії виключно від Сонця — вона потрібна не тільки для польотів, але і для обігріву під час холодних марсіанських ночівель (температура опускається до -90 °C).