Метеорит з Сахари виявився фрагментом кори протопланети
Палеонтологи з’ясували, що знайдений торік в Сахарі метеорит EC 002 являє собою найдавнішу з відомих магматичних порід в Сонячній системі – її вік становить 4,565 мільярда років. Мабуть, це фрагмент кори зруйнованої протопланети, йдеться в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Science.
Попри те, що сьогодні у вчених в розпорядженні є близько трьох тисяч зразків метеоритів, джерело яких – кора або мантія скелястих тіл, вони являють собою обмежену вибірку диференційованих об’єктів, що сформувалися в ранній Сонячній системі. Вважається, що 75 відсотків таких метеоритів є фрагментами кори одного астероїда (передбачається, що це Веста), а ще 20 відсотків виникли в мантії великого батьківського тіла типу уреіліта. Дослідження подібних метеоритів дозволяє розібратися в процесах, які йшли в великих тілах на зорі Сонячної системи, і різноманітності складу їх мантій і кори.
Група планетологів на чолі з Жаном-Алікс Баррі (Jean-Alix Barrat) з Університету Західної Бретані повідомила про результати дослідження фрагмента андезитового ахондрита Erg Chech 002 (або EC 002), виявленого в травні минулого року в Сахарі. Вчені аналізували вік, структуру, фазовий і мінералогічний склади метеорита за допомогою оптичного, скануючого електронного та автоелектронного мікроскопів, а також енергодисперсійної рентгенівської спектрометрії, оптичної емісійної спектрометрії з індуктивно зв’язаною плазмою й іонного мікрозонда.
EC 002 являє собою зелену, мало пористу (8 відсотків від загального обсягу) породу, розмір зерен, що складають метеорит, становить від 1 до 1,5 міліметрів. Він складається на 45 відсотків з пластинчастого альбітового польового шпату (плагіоклазу і, можливо, анортоклаз), що містить включення калієвого польового шпату, на 38 відсотків з ангідридового піроксену і на 5 відсотків – з мінералів кремнезему (кристобаліт і тридиміт).
Аналіз метеорита показав, що перед нами найстаріша магматична порода, вік якої становить 4,565 мільярда років. Передбачається, що материнське тіло метеорита утворилося шляхом акреції через 1,5 мільйона років після формування включень, багатих кальцієм і алюмінієм (CAI), які вважаються одними з перших об’єктів, що утворилися в Сонячній системі. Сам метеорит сформувався на поверхні або близько до поверхні материнського тіла, таким чином він є фрагментом магматичної кори стародавньої протопланети, згодом зруйнованої. Подальше дослідження EC 002 і подібних йому метеоритів може дати цінну інформацію про процеси формування кам’янистих планет, таких як Земля.