Мікропластик виявлений у гірському повітрі Піренеїв
Дивно, але джерелом забруднення європейського гірського хребта могли стати Африка, Північна Америка або вже циркулюючий в Атлантичному океані пластик. Насамперед це свідчення того, що відправлені на інший континент пластикові відходи можуть легко повернутися «додому». І, зрозуміло, це сумні новини для екологів, які безперервно відстежують ознаки поширення мікропластику в навколишньому середовищі.
Присутність слідів пластику у віддалених та екологічно чистих регіонах вже давно викликає безліч питань серед учених. Наприклад, мікропластик вже знайшли на Евересті, на висоті 8440 метрів, а також у Маріїнській западині глибиною майже 11 тисяч метрів. Досі вважалося, що пластикові частинки переносяться переважно в регіональному масштабі, проте нова робота французьких вчених вказує на зворотне — мікропластик може перетинати континенти в атмосфері Землі, пише Daily Mail.
Тепер ознаки мікропластика знайшли в Піренеях на висоті 2877 метрів на горі Пік-дю-Міді. Вважалася, що тут обмежено вплив місцевого клімату і навколишнього середовища, проте обсерваторія, яка знаходиться на вершині, продемонструвала, що це не так.
Аналізуючи по 10 тис м3 щотижня в період з червня по жовтень 2017 року, вчені виявили у повітря мікропластик. Концентрація склала приблизно одну частину на 4 м3.
Потім, використовуючи дані про погоду, вони розрахували траєкторії руху повітряних мас, які передують кожній пробі, і виявили джерела навіть у Північній Африці, Північній Америці та Атлантичному океані.
«Частини могли переміщуватися на такі відстані, оскільки досягали великих висот. Потрапляючи в тропосферу, переміщення схоже на дуже швидкий рух по шосе, — заявив автор роботи Стів Аллен. — Присутність мікропластика в зоні, яка вважається захищеною та віддаленою від джерел забруднення, вказує на глобальний масштаб проблеми». Окрім іншого, утилізація пластика шляхом відправки за кордон — це хибна стратегія. “Він все одно повернеться до вас“, – додав Аллен.
Виявлені фрагменти пластику, як заявили автори, не перевищують розміром 5 мм. Поки що вони не стверджують, що ці частинки небезпечні для здоров’я людини, однак робота вчених з Нідерландів свідчить про зворотне. Вони показали, що імунні клітини, які атакують частинки пластику діаметром менш як 5 мм, пошкоджуються втричі частіше, ніж при поглинанні бактерій та інших сторонніх тіл. Це може спровокувати негайну запальну реакцію.