На краю Чумацького Шляху виявлено зірковий «кокон» зі складними органічними молекулами
Дослідники з японського Університету Ніігати, Інституту астрономії та астрофізики Academia Sinica на Тайвані, а також Національної астрономічної обсерваторії Японії виявили навколо новонародженої зірки оболонку зі складних органічних молекул. Протозірка знаходиться в області зіркоутворення WB89-789 в 62 тисяч світлових років від центру Чумацького Шляху. Сонце вдвічі ближче.
Використовуючи телескоп ALMA в Чилі для спостережень, астрономи з’ясували, що новонароджену зірку оточують різноманітні молекули, які містять вуглець, кисень, азот, сірку і кремній; у тому числі складні органічні, що включають до дев’яти атомів: метанол, етанол, метилформіат, диметиловий ефір, формамід, пропаннітрил та інші. Вони потенційно служать сировиною для більших пребіотичних молекул. Вважається, що останні виступають будівельними блоками, необхідними для появи життя.
Це перша протозірка, виявлена край нашої галактики, з «коконом» настільки хімічно багатого молекулярного газу. Дослідження опубліковане в The Astrophysical Journal.
Експертів здивувало, що відносний вміст складних органічних молекул у нещодавно відкритому об’єкті дуже схожий на те, що можна виявити у подібних об’єктах у внутрішній частині Чумацького Шляху. Отже, складні органічні молекули утворюються навіть на краю нашої галактики, де довкілля сильно відрізняється від околиць Сонця.
«Ці спостереження показали, що складні органічні молекули можуть ефективно утворюватися навіть у середовищах з низькою «металічністю», таких, як найвіддаленіші області нашої галактики. Це відкриття є важливою частиною головоломки, що дозволяє зрозуміти, як у Всесвіті утворюються складні органічні молекули», — зазначив Кенджі Фуруя, астроном Національної астрономічної обсерваторії Японії.