На першому знімку чорної діри виявили потужні магнітні поля
Вчені змогли отримати перші у своєму роді зображення магнітних полів навколо чорної діри. Знімки можуть пояснити, як діра викидає струмінь енергії та речовини більш ніж на 5000 світлових років в космос, повідомляє Live Science.
Чорна діра розташована в центрі Мессьє 87 – гігантської еліптичної галактики на відстані 55 мільйонів світлових років від нас. У 2017 році вчені з усього світу скоординували роботу 11 радіотелескопів для спостережень за нею. У 2019 була опублікована фотографія чорної діри, оточеної «бубликом» освітленої матерії.
Новий аналіз даних показав, що світло в цьому «бублику» частково поляризоване, тобто світлові хвилі вібрують в одній площині. Це означає, що світло пройшло крізь гарячий намагнічений простір, і дослідники можуть створити карту магнітного поля на краю чорної діри.
В ході дослідження вчені виявили, що магнітне поле може бути досить сильним, щоб витіснити матерію, яка в іншому випадку безповоротно впала б за горизонт подій. Завдяки йому потік матерії та енергії проходить з чорної діри та галактики довкола неї, як прожектор.
Вчені відзначили, що дослідження було непростим: їм доводилося враховувати як особливості самої чорної діри, так і можливий вплив атмосфери Землі на 11 різних телескопів. Крім того, їм слід було виключити похибки апаратури.
Спочатку здавалося, що тільки 1-3% світла навколо чорної діри поляризоване. Але подальше вивчення показало: насправді цей показник дорівнює 15-20%.
Астрофізики давно підозрювали, що магнітні поля грають роль як в зростанні чорних дір, так і в викиді речовини й енергії у величезних струменях. Раніше вони вимірювали магнітні поля всередині струменів речовини, але зараз вперше змогли дослідити поле безпосередньо біля основи. Надалі вони мають намір вивчити, «як будується поле при наближенні до чорної діри».