На супутнику Сатурна знайшли океан з бурхливими течіями
Вчені з Каліфорнійського технічного інституту відкрили новий факт про Енцелад – шостий за величиною супутник Сатурна. Його діаметр становить всього близько 500 км, приблизно 1/7 частину Місяця, повідомляє Nature Geoscience.
Енцелад покритий суцільним шаром льоду. Довгий час вважалося, що він промерз до основи і являє собою безжиттєву крижану кулю. Але зонд Cassini, пролітаючи повз, виявив, що з крижаних тріщин супутника вириваються гейзери солоної води. Це показало, що в його надрах приховано океан.
Подальші дослідження показали, що цей океан не схожий на земні водойми. Він залягає під 20-кілометровим крижаним панциром і дуже глибокий (близько 30 км, тоді як на Землі – не більше 3,6 км 3,6 км). Верхні шари холодніші, а нижні нагріваються від тепла надр (на нашій планеті, нагадаємо, все навпаки).
Але, як з’ясували вчені з Калтеха, в океанів на Землі й Енцелада все ж є одна загальна властивість, а саме – сильні течії. Спочатку вчені вважали океан на супутнику Сатурна стабільним. На їхню думку, він лише злегка зміщувався в вертикальному напрямку через приливні сили.
Автори нової наукової роботи підкреслили, що океан на Енцеладі солоний, і коливання рівня солі може впливати на циркуляцію води. Лід на полюсах супутника більш тонкий, а на екваторі – товстий і міцний. Очевидно, на полюсах йдуть процеси танення.
«Коли солона вода замерзає, вона вивільняє солі й робить навколишню рідину важче, змушуючи її тонути. У регіонах танення відбувається зворотне», – йдеться в дослідженні.
Комп’ютерна модель показала, що області замерзання і танення повинні бути пов’язані океанськими течіями. Це створило б циркуляцію від полюса до екватора, яка впливає на розподіл тепла і поживних речовин.
Вчені відзначили, що дослідження океанів може вказати шляхи для пошуків позаземних форм життя. У Сонячній системі є лише ще одне тіло, крім Землі і Енцелада, де знаходяться рідкі водойми – це супутник Юпітера Європа. Він також покритий товстим шаром льоду.