На Землі очікують настання “малого льодовикового періоду” – NASA
В наступні 30 років на планеті Земля може настати “малий льодовиковий період” – заявляють вчені NASA. Екстремальні зими та холодні шторми стануть звичним явищем на протязі цього періоду в зв’язку з низькою активністю Сонця, так званий “сонячний мінімум”. Але, це не стосується змін клімату під впливом діяльності людини. Отож, чого чекати?
Що таке сонячний мінімум?
Сонячний мінімум — це період спокою, протягом якого Сонце випромінює на нашу планету менше енергії або тепла, ніж зазвичай. Вони є частиною природного життєвого циклу Сонця і відбуваються один раз на 11 років.
Проте, 2020 рік буде початком «великого сонячного мінімуму» — це коли Сонце досягне своєї найнижчої активності. Це відбувається раз на 400 років.
Які зміни на нас чекають?
На Землі будуть спостерігатися надзвичайно холодні періоди, які можуть викликати брак продовольства по всій планеті. Середньорічна температура може впасти на 1 градус Цельсія. Це може здаватися не багато, але падіння на цілий градус матиме значний вплив на глобальні середні температури. Для прикладу, великий льодовиковий період на Землі відбувся зі зміною середньої температури всього на 3-4 грудуси.
Що говорять експерти?
На думку експерта Нортумбрійського університету Валентини Жаркової, чергування надхолодної зими та вологого літа може зберегтися приблизно до 2053 року, коли сонячна активність знову підніметься. Вона сказала, що настання великого сонячного мінімуму вже очевидно в Канаді та Ісландії.
Коли був останній великий сонячний мінімум?
Останній великий сонячний мінімум був мінімум Маундера, який тривав з 1645 по 1715 рік. У цей період замерзли не лише Темза та амстердамські канали (що сьогодні досить незвично), але й навіть Босфорська протока та Адріатичне море, що поблизу Італії.
Це було викликано низкою факторів, у тому числі безліччю потужних вулканічних вивержень. Вважається, що той період мав величезний вплив на суспільне життя. Наприклад, похолодання зробило деревину більш щільною, що вплинуло на звук скрипок майстра Страдіварі, який працював саме в період малого льодовикового періоду.
Однак, середнє падіння температури не скасовує змін клімату, викликаних згубною діяльністю людей. В цей період може бути навіть навпаки, ускладнитися ситуація. Наприклад, цієї зими ми спостерігаємо незвичні для нас температурні коливання. Для нас ця зима виявилась надзвичайно теплою, порівняно з попередніми роками, а для звиклої до суворих зим Канади – дуже сніжною та подекуди з рекордними морозами. Надалі, ж ці коливання можуть набути постійного характеру.