Набагато раніше, ніж в попередні роки: українські полярники побачили відколи найбільшого у світі айсберга (фото)
Команда українських дослідників прямувала до антарктичної станції, коли її “дещо здивувало”. Науковці припускають, що бачили на власні очі частинки справжнього крижаного гіганта.
Деталями та знімками з місця подій поділилась пресслужба Національного антарктичного наукового центру.
В ніч проти 6 грудня український науково-дослідний криголам “Ноосфера” дійшов до острова Кінг Джордж в Антарктиці, де розташована польська антарктична станція “Арцтовський”.
“Шлях судна від Кейптауна до Кінг Джорджа становив 4125 миль (6638 км) і зайняв 19 днів. “Ноосфера” зустрічалася зі штормами, але досвідчена команда штурманів під керівництвом капітана Олександра Гришка майстерно їх оминала. Навіть шторми в найбурхливішій протоці Дрейка вдалося успішно обійти”, — передала пресслужба.
Проте українську команду “дещо здивувало”.
“Ми побачили айсберги набагато раніше, ніж в попередні роки, ще з 58 градусу широти”, — розповів капітан.
У науковому центрі припустили, що дослідники побачили відколи айсберга A23a, який вважається найбільшим у світі. Його площа сягає чотирьох тисяч квадратних кілометрів, і в листопаді він саме проходив північний край Антарктичного півострова.
Пресслужба нагадала, що криголам “Ноосфера” вирушив в Антарктиду ще 17 листопада.
“Це вже третій його антарктичний сезон під синьо-жовтим прапором. Як і торік, нинішня експедиція “Ноосфери” є спільною українсько-польською і частково фінансованою Польською антарктичною програмою”, — пояснили у науковому центрі.
Нагадаємо, айсберг А123а відколовся від берегової лінії Антарктики ще в серпні 1986 року. За розмірами його можна порівняти з цілим містом. Восени 2023 року він почав рухатись, і, за прогнозами вчених, згодом він опиниться в південній частині Атлантичного океану та розтане.
Вчені Британської антарктичної служби змогли зафільмувати крижаного гіганта. Повідомлялось, що айсберг впевнено рухається в Південний океан після трьох десятиліть спокою.