Найбільша сонячна ферма в Європі була побудована в Португалії.
Португальська компанія EDP – головне комунальне підприємство країни – завершила будівництво найбільшої в Європі сонячної електростанції, розташованої на воді. Проект Alqueva, названий на честь однойменного водосховища, займає площу в чотири футбольних поля і складається з 12 тис. фотоелектричних панелей. Система щорічно генеруватиме 7,5 ГВт*год енергії – цього має вистачити для цілодобової підтримки 1,5 тис. домогосподарств. Офіційний запуск електростанції намічено на липень цього року.
У розмові з журналістами директор EDP Group Мігель Патена, який відповідає за новий проект, розповів, що компанія почала готуватися до будівництва Alqueva у 2017 році. Тоді комунальний постачальник запустив пілотну станцію з840 панелями на платині Альто-Рабагао, щоб перевірити, наскільки ефективно сонячні ферми працюють на воді. Випробування пройшли успішно, тому EDP перейшла до створення електростанції промислових масштабів, яка буде підтримати енергетику Португалії на постійній основі.
«Цей проект є найбільшим плавучим сонячним парком, розташованим на гідроелектростанції, в Європі»,— заявив Патена в інтерв’ю Reuters.
Крім 12 тис. сонячних панелей, EDP поставила на водосховище Алкева супутню інфраструктуру. Сонячна ферма була підключена до великого акумуляторного парку з літій-іонних батарей сумарною ємністю 2 ГВт*год. Таким чином в EDP вирішили оптимізувати генерацію та зберігання енергії — станція перманентно передаватиме електрику в мережу, зберігаючи надлишки в акумуляторах. Це означає, що парк забезпечить підключені будинки «зеленою» енергією навіть у непогоду.
У компанії також додали, що надмірна енергія, що виробляється в сонячні дні, дозволить закачувати воду в озеро з підземних та інших джерел, щоб підтримувати водні запаси водосховища. А по частині одержувачів відновлюваної енергії, проект Alqueva буде підключений до існуючих електромереж Португалії. Він задовольнить третину потреб в енергії прилеглих міст, Моура і Портел.
Плавуча електростанція Alqueva – це частина плану EDP з декарбонізації енергетичного сектора Португалії. Зараз відновлювані джерела енергії, включаючи гідроенергетику та вітряні електростанції, становлять 78% від встановленої потужності EDP у 25,6 ГВт. Компанія розраховує повністю відмовитися від викопних джерел енергії протягом наступних восьми років – до 2030 року. У EDP також вже є план з розширення Alqueva – у квітні компанія отримала право на будівництво другої черги плавучої ферми з встановленою потужністю в 70 МВт.