NASA полагодили телескоп «Хаббл» після програмного збою, попутно виявивши у нього ще кілька проблем
Космічний телескоп «Хаббл» частково повернувся до своєї роботи після програмного збою, що стався минулої неділі, 7 березня, повідомляє аерокосмічне агентство NASA. За даними американського відомства, космічна обсерваторія відновила свою роботу 11 березня, в четвер.
Попри те, що «Хаббл» повернувся у свій робочий стан, агентство як і раніше розв’язує проблему, пов’язану з одним з наукових інструментів 30-річного телескопа.
«З моменту свого повернення до роботи телескоп провів перше астрономічне спостереження за допомогою свого спектрографа Cosmic Origins для картографування потоків газу в ядрах галактик. Однак наразі широкоформатна камера Wide Field Camera 3 апарату відключена. Команда розслідує проблему подачі на неї низької напруги, через що її поки неможливо повернути в роботу», – повідомило NASA.
Камера Wide Field Camera 3 (WFC3) була встановлена астронавтами на космічному телескопі “Хаббл” під час місії обслуговування 4 (STS-125) в травні 2009 р.
Проблема з Wide Field Camera 3 стала несподіваною, йдеться в заяві NASA. Вона проявилася в той момент, коли телескоп після вирішення проблеми з програмним збоєм повертався з безпечного режиму в перед науковий. В NASA не дали додаткових деталей про поточний стан камери. Було лише вказано, що команда інженерів займається пошуком можливих рішень.
Американське космічне агентство також пояснило, що програмний збій виник після недавнього оновлення прошивки телескопа, яка використовувалася для лагодження одного з його гіроскопів. «Хаббл» оснащений шістьма гіроскопами, завдяки яким він може орієнтуватися в просторі та націлювати свою камеру на черговий об’єкт наукового дослідження. Через три десятиліття роботи апарату в космосі функціональними залишилися тільки три його гіроскопи. Команда відключила програмне оновлення і планує зайнятися його доопрацюванням пізніше.
Поки телескоп знаходився в безпечному режимі, інженери виявили ще одну проблему. У космічної обсерваторії є спеціальна шторка, що блокує чутливу апаратуру від прямих сонячних променів, на той випадок, якщо телескоп повернеться в бік світила. За заявами NASA, для своєї прямої задачі ця шторка ніколи не використовувалася. Однак вона повинна була автоматично закритися, коли телескоп увійшов в безпечний режим, але не закрилася. В агентстві повідомили, що інженери вже розв’язали цю проблему, переключивши шторку на резервний двигун.
Космічний телескоп «Хаббл» був виведений на орбіту Землі у квітні 1990 року. З того часу космічну обсерваторію оновлювали та чинили п’ять разів в рамках пілотованих місій шатлів. Останній раз профілактика апарату проводилася у 2009 році. У 2011 році США закрило програму космічних шатлів, але телескоп працює дотепер. За словами NASA, у легендарного «Хаббла» попереду ще багато роботи.
«Інструменти Хаббла ще зроблять дивовижні відкриття в найближчі роки», – йдеться в заяві агентства.