NASA створить інтернет на Місяці
У NASA проводять та координують роботи зі створення інтернету на Місяці, що стане першим кроком до інтернету в Сонячній системі. Це буде об’єктивно відмінна від земної схема зв’язку, оскільки дані доведеться передавати з затримкою та з об’єктів, котрі швидко летять. Крім того, зв’язок з космічними об’єктами буде піддаватися всіляким перешкодам, що накладе свої вимоги на протоколи та стандарти.
Як вважають в NASA, між земним інтернетом та місячним не можна ставити знак рівності. Нам відразу слід думати про LunaNet. В основі місячної мережі зв’язку необхідно використовувати протоколи стійких до збоїв мереж (DTN). Такі протоколи спираються на механізми проміжного зберігання разом з автоматичною повторною передачею. У NASA почали працювати над елементами DTN в 1998 році як над проєктом «Міжпланетного інтернету». Пізніше цей проєкт був перетворений в програму по створенню об’єднаної мережі Сонячної системи (SSI) з DTN в її основі.
Буферизація повідомлень зажадає систем обробки та зберігання на місці, щоб не ганяти на воістину космічні дистанції багато непотрібної інформації. Подібні системи будуть будуватися на базі технологій прикордонних (периферійних) обчислень, які вже реалізуються на Землі. Також в майбутній мережі LunaNet значну роль будуть грати релейні станції по ретрансляції сигналу. Наприклад, без супутників ретрансляції неможливо підтримувати зв’язок зі зворотною стороною Місяця. Але в разі LunaNet релейною станцією можуть стати окремі вузли зв’язку і навіть термінали.
Першим проєктом по випробуванню на Місяці зв’язку за типом стільникового стане реалізація розробки компанії Nokia. Торік Nokia уклала з NASA контракт на суму $14,1 млн. У компанії розробили базову станцію для розміщення на місячному спусковому апараті та термінал для місяцехода. В цей час прототипи обладнання проходять випробування в горах Іспанії. Компанія оцінює загасання, відбивання, поглинання та потужність сигналу в умовах, близьких до місячного ландшафту. На місяці обладнання буде випробувано на місяцеході спочатку на дальності до 300 метрів, а потім до декількох кілометрів.