NASA розповіла про місячний супутник CAPSTONE, який запустять за програмою «Артеміда»
Крайній запуск легкої ракети «Електрон» приватної американської компанії Rocket Lab дозволив не тільки вивести 6 міні-супутників на задані орбіти, а й обкатати супутникову платформу «Фотон», яка буде застосована пізніше цьогоріч (планувалося на початку року, але зараз точна дата Не називається) в рамках однієї з невеликих, але важливих місій місячної програми «Артеміда». Одночасно NASA розповіла про подальшу роботу над міні-супутником CAPSTONE, який буде доставлений «Фотоном» до Місяця.
«Як і сьогодні при розгортанні компанією Rocket Lab корисного навантаження, наш кубсат CAPSTONE отримає прискорення від “Фотона”. Потім CAPSTONE буде використовувати свою власну рухову установку, щоб досягти та перевірити місячну орбіту, котра раніше не використовувалася», — написало агентство в «Твіттері».
Універсальна супутникова платформа «Фотон» створена на базі розгінного блоку легкої ракети «Електрон». Вона має власний двигун «Кюрі», системи орієнтації та зв’язку, а також сонячні панелі для вироблення електроенергії — замовнику достатньо лише додати своє обладнання (про інше подбає Rocket Lab). Першим клієнтом на цю систему і стане NASA зі своїм апаратом CAPSTONE формату CubeSat 12U (12 блоків розміром 10×10×10 см).
Також NASA повідомило, що власна новаторська рухова установка CAPSTONE зараз проходить зовнішні випробування, які покликані гарантувати, що всі системи космічного апарату зможуть працювати після запуску в космос у вакуумі. Рухова установка CAPSTONE розроблена і виготовлена компанією Stellar Exploration з каліфорнійського міста Сан-Луїс-Обіспо. Профінансована в рамках програми NASA Small Business Innovation Research система має площу приблизно 8 квадратних дюймів при 4 дюймах в глибину. Вісім двигунів малої тяги в цій системі використовують гідразинове паливо для додання реактивного прискорення. Надмалі високопродуктивні двигуни CAPSTONE об’єднують перевірені технології NASA та сучасні промислові технології виготовлення.
У 2021 році CubeSat, створений NASA в рамках експерименту CSPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment), вийде на орбіту Місяця, котра раніше ніколи не використовувалася штучними супутниками чи апаратами.
Цей апарат допоможе знизити ризики для космічних кораблів майбутнього, перевіряючи динаміку унікальної гало-орбіти. Місія також продемонструє новаторські технології навігації між космічними кораблями та можливості зв’язку із Землею. Все це зробить свій вклад в плани NASA зі створення постійної станції «Шлюз» (Lunar Orbital Platform-Gateway, LOP-G або просто Gateway) на орбіті Місяця в рамках програми «Артеміда».
Подорож CAPSTONE на Місяць займе близько трьох місяців, починаючи з запуску на низьку навколоземну орбіту за допомогою ракети-носія «Електрон». Після цього космічний апарат «Фотон» від Rocket Lab візьме на себе управління та проведе серію маневрів з підняття орбіти, щоб відправити міні-супутник в подорож до Місяця. Після відділення від «Фотону» CAPSTONE буде використовувати енергоефективний балістичний маршрут до Місяця з використанням власного бортового двигуна та вийде на майже прямолінійну гало-орбіту поблизу Місяця та навколо нього. Він залишиться на цій орбіті та зможе надавати інформацію майбутнім космічним кораблям.
Створенням CAPSTONE керує компанія Advanced Space з Вестмінстера (штат Колорадо) за власний кошт NASA в рамках програми Small Spacecraft Technology. Компанія Tyvak Nano-Satellite Systems з Ірвіна (Каліфорнія) будує власне платформу CubeSat розміром з мікрохвильову піч.