NASA візьме участь в місіях EUVST та EZIE з вивчення космічної погоди
Національне управління США з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) повідомило про рішення взяти участь у двох геліофізичних місіях, спрямованих на вивчення природи сонячних вітрів та космічної погоди в цілому.
Йдеться про програми Extreme Ultraviolet High-Throughput Spectroscopic Telescope Epsilon Mission (EUVST) або Solar-C EUVST Mission та Electrojet Zeeman Imaging Explorer (EZIE), що входять в число трьох проєктів, пов’язаних з вивченням космічної погоди, які були відібрані космічним агентством у вересні 2019 роки для дослідження концепції місії.
Місія EUVST, в рамках якої у 2026 році буде запущено в космос сонячний телескоп, дозволить вивчати, як сонячна атмосфера виділяє сонячний вітер та викликає виверження сонячного матеріалу, що впливає на рівень космічної радіації. Проєкт очолює Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA), а NASA виділить на його реалізацію $55 млн та надасть деяке обладнання і софт, включаючи УФ-детектор та допоміжну електроніку, компоненти спектрографа, що направляє телескоп, програмне забезпечення та систему візуалізації.
Друга місія EZIE буде використовувати три невеликих супутники CubeSat, запуск яких намічений на 2024 рік, для вивчення джерела й змін в авроральному електроджеті, електричному струмі, циркулюючому в атмосфері Землі на висоті близько 60-90 миль (97-145 км) над поверхнею та поширюється в магнітосферу Землі. Ті ж явища, яке викликають полярне сяйво, також можуть заважати передачі радіосигналів і сигналів зв’язку, і викликати пошкодження космічних кораблів на орбіті. Загальний бюджет місії EZIE становить $53,3 млн.
Подібні місії дозволяють вченим зібрати інформацію, необхідну для розуміння фізики різних сонячних явищ.