NАSA вперше протестує планетарну оборону — вдарить по астероїду
NASA визначилося з датою початку своєї самої видовищної місії за останні роки. 23 листопада апарат DART першого в історії проєкту зі зміни траєкторії подвійного астероїда відправиться в космос на борту ракети Falcon 9 приватної компанії SpaceX. Тренувальна місія обійдеться поки без використання ядерних зарядів. Для впливу на астероїд буде використана тільки кінетична енергія. Жива трансляція запуску буде вестися по телеканалу NASA TV та на сайті Агентства.
На відміну від блокбастера «Армагедон» з Брюсом Віллісом, використання ядерних зарядів у місії DART не передбачено. Принаймні, не в цей раз. Зараз мова йде про репетицію – перевірці спроможності жителів Землі змінити траєкторію величезного каменя значущим і передбачуваним чином. Керівництво проєктом здійснює Координаційне бюро планетарної оборони NASA.
Суть місії полягає в запуску двох безпілотних літальних апаратів до подвійного астероїда Дідім, пише TechCrunch. Першим стартує DART, він же – «кінетичний імпактор», апарат, який повинен протаранити астероїд. Найбільший з двох каменів має діаметр 780 метрів, другий – трохи менший, близько 160 метрів. Вони обертаються навколо загального центру мас, як подвійна система зірок. Менший астероїд становить найбільшу загрозу Землі, оскільки об’єкти такого розміру важче помітити, і їх в космосі більше.
Імпактора масою 555 кг вріжеться в астероїд, розігнавшись приблизно до 6,6 км/с, що на частку відсотка повинно буде змінити його швидкість і траєкторію. Цього має бути достатньо, щоб істотно скорегувати курс астероїда.
Вивчивши зібрані дані, вчені зможуть зрозуміти, як краще планувати подібні місії планетарної оборони в майбутньому. Збором даних займеться другий апарат – супутник класу CubeSat під назвою LICIACube. Його запустять незадовго до початку операції. LICIACube повинен буде підлетіти до Дідіму якраз до моменту зіткнення того з DART і записати саме зіткнення і кратер, який утвориться від зіткнення.
Місія DART була призначена на літо цього року, але перенесена на 23 листопада. Якщо щось піде не так, то наступне стартове вікно відкриється в лютому 2022 року.
Доречі, у Китаю є власний проєкт по перенаправлення астероїдів. Для цього планується використовувати понад два десятки найбільших космічних ракет «Чанчжен-5». За їхніми розрахунками, спільний удар 23 ракет допоможе відхилити великий астероїд з курсу на відстань, яка в 1,4 раза перевищує радіус Землі.